• تلفن: 1800.899.900
  • ایمیل: info@karotech.ir
  • ساعات کاری: 08:00-17:00

چرا استفاده از تکنولوژی هوشمند ساختمان

  • خانه
  • /
  • چرا استفاده از تکنولوژی هوشمند ساختمان

چرا استفاده از تکنولوژی هوشمند ساختمان؟

امروزه با توجه به گستردگی استفاده از ابزارهای الکتریکی و الکترونیکی در ساختمان های با کاربری خانگی، اداری، تجاری، صنعتی و ... لزوم کنترل و مدیریت این ابزارها از طریق سیستم های هوشمند ضروری به نظر می رسد. ساختمان هوشمند ساختمانی است که در آن از تجهيزات اختصاصی و هدفمند با ساختاری ویژه جهت کنترل و مدیریت ساختمان استفاده می گردد.
استفاده از این تجهیزات در ساختمان ها باعث می شود تا در کنار ایجاد محیطی امن و آرام، آسایش و رفاه را نیز برای کاربران فراهم گردد. به طور کلی می توان این گونه بیان کرد که هدف اصلی از سیستم های هوشمندسازی، ارتقاء ایمنی و امنیت و بهینه سازي مصرف انرژي است.

سیستم های هوشمندسازی ساختمان از مهمترین محصولات سال های اخیر در صنعت ساختمان سازی و صنعت IOT است. مدیریت و کنترل هوشمند ابزارهای الکترونیکی در بخش های مختلف یک ساختمان علاوه بر سهولت در استفاده، باعث مدیریت از راه دور این ابزارها و همچنین مدیریت مصرف انرژی می گردد. با توجه به اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های آن بویژه در شرایط کنونی کشور ایران؛ که از کشورهای پرمصرف در حوزه انرژی است؛ نیاز به تولید محصول بومی متناسب با شرایط کشور احساس می شود.

به صورت تخمینی می توان گفت هوشمندسازی می تواند حدود 30 الی 50% در بهینه سازی مصرف انرژی تاثیر گذار باشد. براساس آخرین آمارها تعداد دستگاه های متصل شده به اینترنت در جهان رو به افزایش است و تخمین زده شده است تا سال 2020، به 30 میلیارد دستگاه افزایش یابد. تمامی تلویزیون ها، درب های ورود و خروج، لامپ ها و چراغ ها، تجهیزات گرمایشی، تجهیزات سرمایشی، سیستم های امنیتی و سایر تجهیزات موجود در ساختمان وجود دارد که هر کدام به نوعی می توان از راه دور و از طریق گوشی تلفن همراه و یا صفحات نمایش لمسی کنترل گردند.

به طور کلی مزایای سیستم های هوشمندسازی شامل:
1. کاهش هزینه های مصرف انرژی 2. افزایش ایمنی و کنترل پذیری ابزارهای الکترونیکی بویژه در هنگام بروز حوادث 3. ارتقای شرایط آسایش و رفاه محل زندگی و کار 4. کاهش استهلاک و خرابی سیستم (با استفاده از سیستم های امنیتی) 5. قابلیت اطلاع رسانی و گزارش گیری و کنترل در هر نقطه از دنیا و ... اشاره کرد. اما مهمترین وجه هوشمندسازی، کنترل پذیری و مدیریت همه جانبه آن با ابزارهای نرم افزای و سخت افزاری است.

امروزه در کشور ایران مصرف انرژی در تمامی ابعاد بسیار بالا است. عدم رعایت اصول مصرف انرژی توسط مصرف کنندگان و عدم رعایت استاندارهای لازم در برخی از محصولات تولیدی مصرف کننده انرژی از جمله عواملی است که باعث فزونی مصرف انرژی و در پی آن افزایش هزینه های مصرفی در بخش های مختلف؛ بالاتر از شاخص های استاندارد جهانی؛ شده است. از طرفی سیستم های سنتی دارای معایبی نیز می باشند. عدم هماهنگی و تطابق سیستم های مختلف، داشتن هزینه های انرژی بیش از اندازه، کم بودن میزان ایمنی ساختمان در مواقع ضروری و حوادث از جمله ضعف های سیستم های سنتی می باشد.

از این رو در سال های اخیر در ایران با توجه به پیشرفت صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان و تخصصی شدن این بخش، سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. با توجه به سبک ساختمان سازی در ایران و توسعه استفاده از فناوری در این صنعت در سال های اخیر، طراحی و استفاده از سیستم های هوشمند سازی بومی که متناسب با نوع ساختمان های موجود و همچنین ساختمان هایی که در دست ساخت هستند، می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. سیستمی کردن مدیریت ساختمان در ابزارهای الکترونیکی و دیگر ابزارهای با قابلیت هوشمندسازی، می تواند امیدبخش ارتقاء در دیگر بخش ها گردد.

تکنولوژی هوشمند کارو؛ همراه هوشمندانه زندگی شما

سیستم روشنایی

با استفاده از هوشمندسازی سیستم های روشنایی، می توانید بخش های مختلف یک واحد ساختمانی چه در محل زندگی و کار را مدیریت کنید. استفاده از " تکنولوژی هوشمند کارو " می تواند برای تکمیل زیبایی یک ساختمان؛ چه ساختمان قدیمی و چه جدید، چه کوچک و چه بزرگ تضمین کننده باشد.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech

سیستم گرمایشی / سرمایشی

تعادل دمایی در ساختمان و محیط خانه از مهمترین دغدغه ها است. تجهیزات گرمایشی و سرمایشی از عمده ترین تجهیزات مصرف کننده انرژی در ساختمان ها هستند. عدم مدیریت صحیح این بخش باعث افزایش هزینه های مصرفی ساختمان می شود. استفاده از سیستم های هوشمندسازی دمای ساختمان که به عنوان سیستم های گرمایشی و سرمایشی هوشمند شناخته شده است، علاوه بر ایجاد فضای با طراوت و تولید هوای مطبوع، باعث حفظ تعادل دما در ساختمان می شود.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech

سیستم های امنیتی، درب و پنجره ها

یکی از فلسفه ها و دلایل استفاده از سیستم های هوشمندسازی ساختمان، ایجاد محیطی امن و حفاظت شده است. یک سیستم هوشمند استاندارد می تواند به عنوان یک نگهبان وظیفه شناس عمل کند. سنسورهای مختلف مانند سنسورهای حرکتی در بخش های مختلف ساختمان، دوربین های مدار بسته، قفل های اختصاصی درب و پنجره، آیفون های تصویری، صدایی و کارتی هوشمند و ... همگی بخشی از سیستم های امنیتی هوشمند به شمار می آیند.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech

سیستم های آب و گاز و دود

از کلیدی ترین بخش های مهم یک ساختمان سیستم های آبی و گازی بوده و مدیریت و کنترل این بخش علاوه بر تاثیرگذاری بر مدیریت مصرف انرژی، نقش مهمی در حفظ امنیت یک ساختمان ایفا می کند. هوشمند سازی خانه و ساختمان می تواند این مدیریت را هدفمند کرده و آسایش و رفاه را برای کاربران به ارمغان آورد. سنسورها از جمله ابزارهای کلیدی ساختمان هوشمند هستند.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech

سیستم های صوتی و تصویری

از ویژگی های سیستم های هوشمند فراهم ساختن سهولت کار با ابزارهای الکتریکی و الکترونیکی در محیط زندگی و کار است. کنترل هوشمند سيستم های صوتی و تصویری يكي ديگر از توانايي هاي تکنولوژی هوشمند است. با استفاده از سيستم صوتی هوشمند می توان موسیقی های مختلفی را در نقاط مختلف ساختمان پخش کرد.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech

سیستم کنترل پرده ها

انرژی نور خورشید به عنوان يك انرژي پاك و جايگزيني مناسب برای سوخت هاي فسيلي در سراسر دنیا مطرح است. همچنين پرتو گرمي بخش انرژی خورشيد به عنوان درمان بسياري از بیماری ها مورد توجه محققين قرار گرفته است. با توجه به نظر كارشناسان، بهترين شيوه برخاستن از خواب، بيدار شدن با كمك نور مستقيم خورشيد است.

اطلاعات بیشتر +
KaroTech