اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 12 رای | 4٫50 امتیاز
Loading...

ترموستات هوشمند چگونه حال و هوای خانه را عوض می‌کند؟

۲۰
مرداد
۱۳۹۸

ترموستات هوشمند امکانی ضروری برای خانه‌ هوشمند است.

ترموستات هوشمند به معنای خنکایی مطبوع در فصل گرم و گرمایی مطلوب در فصل سرد است. اما تنها به این سرآغاز و این یک معنا اکتفا نکنید! بهتر است بدانید اگر به طور جدی به هوشمند سازی خانه یا ساختمان خود فکر می کنید، با توجه به تکنولوژی امروز این اقدام ضروری به نظر می رسد و به شما امکانات گسترده ای می دهد که فواید زیادی برای ساکنان یک خانه و محیط زیست به همراه دارد. ترموستات هوشمند به زبانی خودمانی دمای خانه را تنظیم می کند و این کار را به سادگی و هوشمندانه انجام می دهد. ترموستات هوشمند به خانه هوشمند این امکان را می دهد که سیستم گرمایشی و سرمایشی خود را با سیستمی گرمایشی و سرمایشی هوشمند تبدیل کند، دمای خانه را متعادل نگه دارد و در عین حال از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

وقتی می گوییم ترموستات هوشمند دقیقا از چه حرف می زنیم؟

ترموستات هوشمند با هدف هوشمند سازی خانه دمای خانه را به تعادل می رساند. عملکرد این ترموستات ها به نسبت ترموستات های قدیمی بهبود یافته و حتی از راه دور، تنها با نصب یک نرم افزار، این امکان را فراهم می کند تا شما قبل از رسیدن به خانه فضایی گرم یا خنک را آماده پذیرایی از افراد خانواده کنید. نرم افزار این ترموستات ها طوری طراحی شده است که کار با آن راحت و بی دردسر است و حتی در صورت لزوم افراد کهنسال نیز به سادگی با آن کار می کنند.

ترموستات هوشمند می داند اعضای خانه گرمایی هستند یا سرمایی.

بعضی از مدل های اخیر ترموستات هوشمند از طریق هوش مصنوعی سلیقه کاربرانش را در خود حفظ می کند. به طور مثال فرض کنید که شما شب ها دما را روی سی درجه تنظیم می کنید و ظهر دما را چند درجه کاهش می دهید و هشت ساعت در روز زمانی که سر کار هستید سیستم سرمایشی یا گرمایشی را خاموش می کنید. پس از ده تا چهارده روز سیستم این تنظیمات را در خود حفظ کرده و به طور خودکار انجام می دهد. این بخشی از ویژگی های ترموستات هوشمند در خانه هوشمند است.

خانه هوشمند

ترموستات هوشمند از راه دور وضعیت خانه را کنترل می کند.

ترموستات هوشمند به شما این امکان را می دهد که تنها از طریق اینترنت به لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه شما متصل شود و از هر نقطه ای، دور از خانه، قادر می شوید سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند را خاموش و روشن کرده یا حتی آن را در وضعیتی بهتر و مطلوب تر تنظیم کنید. فرض کنید که سالمندی در خانه دارید که ساعاتی در روز را تنها و بدون همراه سپری می کند و توانایی تنظیم دستگاه را ندارد، قطعا کارایی هوشمند سازی خانه و به خصوص این سیستم هوشمند در این موقعیت خاص به چشم می آید و اسباب راحتی و آرامش را برای ساکنان فراهم می کند. خانه هوشمند یعنی آرامشی تمام نشدنی.

مدیریت مصرف انرژی خانه هوشمند را به ترموستات هوشمند بسپارید.

بهینه سازی مصرف انرژی امروزه در دنیا از مهم ترین دغدغه هاست و ایران نیز از این مهم دور نبوده و در سال های اخیر برای جلوگیری از اتلاف انرژی اقدامات مهمی انجام داده است. در همین راستا به مهندسی ساختمان ها و مصارف خانگی بسیار توجه شده و هوشمند سازی خانه یکی از بهترین اقدامات برای کنترل و حفظ انرژی شناخته شده است. در این میان ترموستات هوشمند مدیر مدبری در کنترل مصرف انرژی است و از طریق تلفن همراه نمودار مصرف انرژی خانه یا ساختمان هوشمندتان را در اختیارتان قرار می دهد. گزارش های مفیدی در باره کارکرد ترموستات و میزان مصرف شما در بازه های زمانی مختلف ارائه می کند. شما با آگاهی از الگوی مصرف درست و مدل مصرفی خودتان در ساعات اوج مصرف می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و الگوی مصرفتان را تغییر داده و اصلاح کنید.

با ترموستات هوشمند دیگر از مواجهه با قبض هایتان هراسی ندارید.

براساس گزارش ها و بررسی های مختلف، ترموستات هوشمند می تواند نقش موثری در کاهش 20  الی 30 درصد مصرف انرژی داشته باشد و با توجه به مطالبی که تا اینجا گفته شد و امکاناتی که ترموستات هوشمند در راستای هوشمند سازی خانه در اختیار کاربران می گذارد به راحتی ساعات اوج مصرف و میزان هدررفت انرژی در خانه یا ساختمان شما قابل مشاهده و اصلاح است. در حقیقت ترموستات هوشمند با قابلیت برنامه ریزی خودکار خدمت بزرگی به شما می کند و هزینه استفاده از انرژی گرمایشی و سرمایشی را به طور منصفانه کاهش می دهد. طبیعتا این کاهش در خانه ها و ساختمان های بزرگ مشهود تر است.

سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند

ترموستات هوشمند خودش می داند چه زمانی به تعمیر نیاز دارد.

ترموستات هوشمند خوب می داند چه زمانی به سرویس مجدد یا حتی تعمیر نیاز دارد. یکی از دلایل خرابی یا معیوب کار کردن ترموستات ها در گذشته نیاز ضروری آن ها به تعویض فیلتر تهویه کننده هوا بود که با کمی اهمال کاری یک تعویض فیلتر ساده به تعمیر اساسی ترموستات منتهی می شد. اما ترموستات های هوشمند از دو طریق کاربر را از این نیاز ضروری خود مطلع می کنند: آلارم خودِ دستگاه و یا ارسال ایمیل یا پیامک به کاربر که البته نحوه این اطلاع رسانی نیز برای کاربر قابل انتخاب و تنظیم است. حالا می فهمیم واژه هوشمند یا سیستم هوشمند تنها واژه‌ای برای تبلیغات یا جذب کاربر نیست، این واژه امکانی حقیقی است که تکنولوژی به خانه‌ هوشمند ارزانی داشته است و مسئولیت نگهداری از خانه را به عهده می گیرد و نمی گذارد امنیت و سلامت در محل زندگی شما به راحتی مخدوش شود.

یک خانه هوشمند با ترموستات هوشمند کامل‌تر می شود.

ترموستات هوشمند با قابلیت برنامه پذیری و سناریوهای مبتنی بر زمان، فصل‌های مختلف و حضور یا عدم حضور افراد در خانه و دمای کلی محیط به کاربران کمک شایانی می کند تا انرژی را ذخیره کرده و در هزینه ها صرفه جویی کند. همچنین ترموستات هوشمند باعث می شود شرایط آب و هوایی خانه در  وضعیتی متعادل حفظ گردد. این ابزار هوشمند مجهز به اپلیکیشن‌هایی است که با اندروید و ios سازگار هستند و به راحتی با اتصال به اینترنت از راه دور از طریق تلفن همراه، تبلت یا هر وسیله دیگری که با این اپلیکیشن هماهنگ باشد قابلیت کنترل، خاموش و روشن کردن و تنظیمات دیگر دارد. همین امکان به شما هنگام استراحت یا زمان هایی که کاربری توانایی حرکت نداشته باشد خدمت بسیاری می کند و تنها با تلفن همراه می توانید هوای خانه را به مطلوبترین حالت تغییر دهید.

مقاله مرتبط:   با اهمیت تر از همیشه، هوشمند کردن خانه خود را آغاز کنید

ترموستات هوشمند سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند را در جهت حفظ طراوت در خانه مدیریت می کند.

همان طور که در بخش سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند اشاره شد هوای تازه طراوت یک زندگی هوشمند است. قرار نیست با هوشمند سازی خانه فقط در فاکتورهای کمی مانند قبض ها، زمان و درجه حرارت و غیره منفعت داشته باشیم. بلکه یکی از مهم ترین اهداف خانه هوشمند بالا بردن کیفیت زندگی افراد آن خانه است و بخشیدن حس تازگی و طراوت به افراد خانواده با به کارگیری ترموستات هوشمند در همین راستا صورت می گیرد. همین که خانه خیلی گرم یا سرد نباشد و هر کس در فضای شخصی خودش از دمای مطلوب و همساز با خویش برخواردار باشد، آن ها را به وجد می آورد. این تنها یکی از مزایایی است که خانه هوشمند مجهز به این نسل از ترموستات ها برای ساکنانش به ارمغان می آورد.

خانه هوشمند

شما تا به حال تحلیلی از مصرف انرژی در خانه داشته‌اید؟

ترموستات هوشمند دقیق و بی اشتباه است و کاربر این ابزار خیلی خوش شانس است که می تواند گزارش های دقیقی از نحوه مصرفش به صورت هفتگی یا ماهیانه داشته باشد. این گزارش ها از طریق اپلیکیشن روی تلفن همراه، تبلت و یا لپ تاپ شما ذخیره می شود و در صورت نیاز این امکان را به کاربر می دهد که گزارش مصرف و عملکردش را با مشترکان دیگر مقایسه کند. در این صورت اگر کاربری به طور بهینه انرژی را مصرف می کند به خودش مفتخر می شود که در هزینه و انرژی صرفه جویی کرده است و اگر مصرف خانه از الگوی صحیحی پیروی نمی کند کاربر را مصمم می کند که الگوی مصرفش را اصلاح کند. بهره مندی از اطلاعاتی که ترموستات هوشمند در اختیار کاربران می گذارد، خانه هوشمند را تبدیل به فضایی دوست دار محیط زیست و حافظ انرژی می نماید. در این صورت می توانید در هزینه هایتان نیز مبلغ قابل توجهی را صرفه جویی کرده و به امور دیگری اختصاص دهید.

ارتقای ترموستات از مدل آنالوگ به مدل دیجیتال و سپس هوشمند تفاوت‌ های بسیاری در عملکرد و بازده آن ایجاد کرده است.

برای آگاهی بیشتر از عملکرد نسل جدید ترموستات های خانگی بهتر است به طور مختصر مدل های قبلی را بررسی کنیم تا بتوانیم بیشتر به تفاوت آن‌ها با ترموستات‌ های هوشمند پی ببریم. تکنولوژی به کار رفته در ترموستات های ساختمانی یا خانگی در مدل های قدیمی تر به دو نوع تقسیم می شوند: ترموستات های آنالوگ یا الکترومکانیکی و ترموستات های دیجیتال یا الکترونیکی که نوع دیجیتال آن خود به دو دسته قابل برنامه ریزی و غیر قابل برنامه ریزی تفکیک می شود. ترموستات آنالوگ یا الکترومکانیکی نسبت به مشابه دیجیتال آن دقت کمتری دارد و حساسیت های هر دو مدل به پای نمونه های هوشمند امروزی نمی رسند. ترموستات های دیجیتال از حسگرها و سنسورهای حرارتی پیشرفته تری بهرمند هستند و در متعادل کردن هوای خانه یا ساختمان بازده بهتری داشتند. ترموستات های آنالوگ همان طور که از نامش پیداست دستی تنظیم می شوند، این ترموستات ها روی یک دما تنظیم می شوند و تا کاربر به طور دستی دما را تغییر ندهد تغییری نمی کنند؛ اما نمونه های دیجیتال آن علاوه بر تنظیم دستی از امکانات تنظیمات خودکار نیز برخوردارند.

ترموستات های دیجیتال قابل برنامه ریزی رقیب قدری برای ترموستات های هوشمند به حساب نمی آیند.

ترموستات قابل برنامه ریزی اولین بار در 1970 به دنیا معرفی شدند، آن ها به کاربران این امکان را می دادند که دما را در ساعات مختلف به طور جداگانه تنظیم کنند. ایده اصلی این ترموستات ها از آنجایی مطرح شد که بحث صرفه جویی در مصرف انرژی به طور جدی دغدغه بسیاری بود و لازم بود تکنولوژی قدمی به سوی مصرف بهینه انرژی بردارد. اما آنچه این ترموستات را از رقابت با ترموستات هوشمند برکنار کرد میزان اثرگذاری خطای انسانی در تنظیم دستگاه و برنامه ریزی آن بود که به طور عکس در خیلی از خانه ها باعث هدررفت انرژی می شد. همین امر باعث شد تا از سال 2009 ستاره انرژی از این تکنولوژی گرفته شود.

هوشمند سازی خانه

حالا نسل جدید ترموستات ها یعنی ترموستات های هوشمند چه ارزش افزوده‌ای برای این بخش دارند؟

ترموستات هوشمند حتما با هوشمند سازی خانه مورد بهره برداری قرار می گیرد و نحوه عملکردش با نمونه های دیجیتال قابل برنامه ریزی مشابه است اما با چند تفاوت عمده و اصلی. در ترموستات های قابل برنامه ریزی کاربر ناآگاه نسبت به مصرف بهینه انرژی عامل شکست بود، اما در ترموستات هوشمند نقش کاربر در تنظیم انرژی مصرفی حذف شد و خود ترموستات با سنسورهای بیشتر و  فوق حساس و همینطور اتصال به اینترنت نحوه عملکرد دستگاه را در جهت بهبود الگوی مصرف تنظیم می کند. ترموستات هوشمند از سنسورهای فوق حساس برخوردار است که میزان حساسیتش به محیط پیرامون با نمونه های مشابه قبلی قابل مقایسه نیست. یکی از کاربردهای مهم این سنسورها این است که اگر کسی در خانه نباشد ترموستات هوشمند آن را تشخیص داده و سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند را به حالت تعلیق در می آورد تا انرژی بیش از حد هدر نرود. سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند مجهز به امکان اتصال به Wi Fi است و همین مهم باعث می شود که به دستگاه های متصل به اینترنت وصل شده و از هر کجا قابل تنظیم یا خاموش و روشن باشد.

در آخر باید بگویم با توجه به آنچه در مقالۀ ویژگی های یک خانه هوشمند استاندارد آمده است: « یک خانه هوشمند استاندارد علاوه بر تجهیزات اولیه دارای یک سری ابزار و مزایایی است که سبب کاهش مصرف انرژی ساختمان، زیبایی و به روز شدن، افزایش امنیت و رفاه، تنظیم دمای خانه و تهویه مناسب خانه می شود.» ترموستات هوشمند شما را چند قدم به این خانه رویایی نزدیک تر می کند.