اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 29 رای | 4٫31 امتیاز
Loading...

هوشمند سازی خانه و هوشمند سازی ساختمان، کدام تجهیزات و چگونه؟

۲۰
اردیبهشت
۱۳۹۸
خانه هوشمند

هوشمند سازی خانه و هوشمند سازی ساختمان و ایجاد خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در سال های اخیر با نگاه متفاوتی روبرو شده اند و روز به روز با پیشرفت همراه هستند در واقع این سیستم هوشمند سازی بود که از قرن بیستم به دنیای انسان پا گذاشت و او را به سمت راحتی و آسایش سوق داد. اما سوالی که ممکن است در ذهن هر مخاطبی شکل بگیرد این است که آیا خانه و ساختمان قدیمی خود را می توان هوشمند سازی کرد؟ در پاسخ باید بگویم که برای رسیدن به جواب این سوال باید تا انتهای این مقاله ما را یاری کنید.

همان طور که در مقاله خانه هوشمند اشاره شد یک خانه زمانی هوشمند خطاب می شود که راحتی، آسایش  و امنیت را برای افراد ساکن آن خانه فراهم کند. برای هوشمند سازی خانه یا هوشمند سازی ساختمان سنتی ما نیازمند سیستم های هوشمندی نظیر سیستم روشنایی هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند، سیستم کنترل پرده و نور پردازی هوشمند، سیستم صوتی تصویری هوشمند و … هستیم. شرکت کاروتک هم گام با تکنولوژی روز دنیا و فراهم کردن تمامی سیستم های هوشمند می تواند شما را در هوشمند سازی خانه و هوشمند سازی ساختمان  یاری نماید.

هوشمند سازی ساختمان خود را چگونه شروع کنیم؟

برای انجام هوشمندسازی شما نیازمند تجهیزات هوشمند نظیر کلید پریز هوشمند، دوربین مداربسته هوشمند، سیستم سرمایشی گرمایشی هوشمند، سیستم کنترل پرده هوشمند و یک تیم هوشمند سازی می باشید. نکته مهم و ضروری این بحث این است که شما برای هوشمند سازی خانه خود نیازمند سیستم برق کشی مجدد نیستید. شما می توانید توسط سیستم برق کشی سابق خود اقدام به هوشمند سازی ساختمان خود کنید.

هوشمند سازی ساختمان
سیستم امنیتی هوشمند در خانه هوشمند

1- سیستم امنیتی هوشمند در خانه هوشمند

مهمترین رکن یک خانه هوشمند و ساختمان هوشمند سیستم امنیتی آن است. امنیت در یک خانه هوشمند امکان تلفیق با سایر قسمت های هوشمند را دارا می باشد. سیستم امنیتی هوشمند خود به بخش های مختلفی تقسیم می شود. نخستین چیزی که در یک خانه هوشمند و ساختمان هوشمند با آن مواجهه می شویم در و قفل هوشمند است. همانطور که در مقاله قفل و در هوشمند اشاره شد سیستم قفل و در خانه هوشمند به گونه ایی است که علاوه بر خاصیت ضد اسیدی بودن و غیر قابل اشتعال بود دارای الگوهای مختلفی جهت قفل شدن در هستند. قفل های موجود در در خانه هوشمند مجهز به سیستم دزدگیر و تشخیص چهره می باشند. از مزایا دیگر درهای هوشمند این است که این درها تنها معطوف در درب خروجی نیستند بلکه شما می توانید از درهای هوشمند به منظور در اتاق خواب خود  نیز استفاده نمایید. مهمترین قطب سیستم امنیتی یک خانه هوشمند دزدگیر هوشمند آن است. دزدگیر های هوشمند ساختمان هوشمند مجهز به حالات مختلفی مثل تنها در خانه، خواب و مسافرت است.

 • تنها در خانه: این سیستم قادر به این است که زمانی که تنها یک نفر در خانه است به گونه ایی عمل کند که فقط مگنت ها و قفل های اولیه به صورت خودکار باز و بسته شوند.
 • خواب: در این حالت تمام امنیت معطوف به در خانه هوشمند شما می شود و بقیه سنسورهای امنیتی به حالت غیر فعال یا نیمه فعال در می آیند.
 • مسافرت: سناریو مسافرت از مباحث جالب بحث هوشمند سازی است چرا که سیستم امنیتی توام با سنسورهای هوشمند تمامی کار هایی که شما در طول روز انجام می دهید یا از قبل برنامه ریزی کردید را در مدتی که شما در مسافرت هستید انجام می دهد.
 • دزدگیر هوشمند در خانه هوشمند قابلیت این را دارد که از طریق اینترنت اشیا – IOT با شما سخن بگوید و شما و پلیس را از حضور سارق در خانه هوشمند تان آگاه کند.
 • شما می توانید از طریق اتصال به اینترنت سیستم امنیتی دزدگیر خود را چک کنید یا آن را در مسافرت های ناگهانی و طولانی فعال کنید.
 • بارها و بارها شده که همه ما به خاطر فراموشی ریموت یا کلید خانه خود را گم کردیم. سیستم امنیتی خانه هوشمند به شما این قابلیت را خواهد داد تا توسط تلفن همراه هوشمند خود یا گجت پوششی خود به سیستم امنیتی خود اشراف کامل داشته باشید.
 • از ویژگی های شگفت انگیز سیستم امنیتی خانه هوشمند می توان به امکان استفاده از پیامک در صورت نبود اتصال به اینترنت اشاره کرد.
 • در صورت قطع برق سیستم امنیتی خانه هوشمند شما توسط باتری انجام وظیفه می کند.

 

هوشمند سازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی خانه و ساختمان
هوشمند سازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی خانه و ساختمان

2- هوشمند سازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی خانه و ساختمان

برای همه ما اتفاق افتاده که در خانه های همراه با کار کردن سیستم های گرمایشی نظیر رادیاتور یا بخاری مجبور به باز کردن پنجره به منظور تهویه هوا و خروج گرمای بیش از حد شدیم. اما در یک خانه هوشمند دمای هوا به گونه ایی است که امکان اتلاف انرژی را به حداقل می رساند. سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه هوشمند نیازمند یک ترموستات هوشمند به جهت نشان دادن دمای مناسب محیط است و عملکرد این ترموستات به گونه است که در صورت سرد شدن هوا سنسور های گرمایشی دمای مطلوب را به فضای خانه شما تزریق می کنند. اگر تاکنون سیستم گرمایشی و سرمایشی را تنها معطوف به بخاری وکولر می دانستید بهتر از بگویم که در یک خانه هوشمند سیستم گرمایشی و سرمایشی درجه حرارت آب مصرفی شما را در نظر می گیرد. همان طور که می دانید دمای بالای آب سبب سوختگی و التهاب پوست می شود و این یک ضعف در سیستم سرمایشی و گرمایشی سنتی بود که شما مدام مجبور به تنظیم و ثابت نگه داشتن دمای آب به منظور شست و شو یا استحمام بودید چه بسا که حجم زیادی از آب در هنگام استحمام به جهت گرم شدن هدر می رفت. در سناریو استحمام در هوشمند سازی سیستم سرمایشی و گرمایشی شما می توانید توسط سیستم iot یا اینترنت اشیا اقدام به دمای مطلوب آب به جهت استحمام کنید.

مقاله مرتبط:   شرکت خوشه ایی زیمنس از گذشته تاکنون

در اقدام جدید شرکت های هوشمند سازی خانه و هوشمند سازی ساختمان دیگر سیستم سرمایشی در بالاترین قسمت خانه قرار نمی گیرد چرا که زمانی که کولر بر روی سقف قرار بگیرد بیشترین اتلاف انژی و کمترین بازدهی را خواهد داشت در سیستم سرمایشی هوشمند سیستم خنک کننده در کف قرار می گیرید چرا که این اقدام سبب خنک شدن زودتر خانه و کمترین هدر رفت انرژی می شود. سیستم گرمایشی ساختمان هوشمند نیز به همین صورت است این ویژگی بسیار سازگار با محیط های مرطوبی مثل شمال کشور است چرا که زمانی که سیستم گرمایشی در پایین ترین قسمت خانه قرار بگیرد رطوبت را خشک می کند و دمای مطلوبی را برای شما فراهم می کند.

 • از مزایا سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند می توان عدم اتلاف انرژی اشاره کرد.
 • سیستم هوشمند سرمایشی گرمایشی با داشتن سناریو های مختلف نظیر دمای مطلوب خانه در هنگام مسافرت در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.
 • سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند قابلیت کنترل از راه دور را دارا می باشند.
 • شما می توانید از طریق تکنولوژی هوشمند اینترنت اشیا در هر کجا از خانه هوشمند خود نسبت به عملکرد سیستم سرمایشی و گرمایشی خود نظارت داشته باشید.
 • از ویژگی های مهم سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه هوشمند سناریو خواب است که مغایر با دمای محیط به صورت اتومات به منظور خواب راحت دمای محیط را اضافه یا کم می کند.
 هوشمند سازی سیستم کنترل پرده و نورپردازی هوشمند در خانه هوشمند
هوشمند سازی سیستم کنترل پرده و نورپردازی هوشمند در خانه هوشمند

3- هوشمند سازی سیستم کنترل پرده و نورپردازی هوشمند در خانه هوشمند

این سیستم می تواند توسط تلفن همراه هوشمند شما یا از طریق کنترلر هوشمند اداره شود به این صورت که در زمان مشخصی شما از قبل تنظیم کردید اقدام به حرکت پرده کند به همین سادگی شما می توانید بدون اینکه حرکتی کنید در جای خود به صورت خودکار در نورپردازی خانه هوشمند خود نظارت داشته باشید. همان طور که در مبحث سیستم امنیتی خانه هوشمند گفته شده سیستم امنیتی هوشمند، توام با سیستم نورپردازی هوشمند اقدام به سناریو دزدگیر خواهد کرد. امکان کنترل پرده و سیستم نور پردازی علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی سبب می شود تا خانه سنتی و معمولی شما تبدیل به یک فضای لوکس و مدرن شود. یکی از مشکلاتی که بیشتر ما با آن مواجهه هستیم اختلال در بیدار شدن در هنگام صبح است. دانشمندان به تازگی دریافتند وقتی که بدن در معرض نور صبح گاهی قرار می گیرد ساعت زیستی (به بیان بهتر مغز فرمان بیدار شدن می دهد.) بدن اقدام به بیدار شدن می کند.

پیشرفت در علم سبب شده تا طرفداران هوشمند سازی بتوانند همزمان با کوک کردن ساعت خود اقدام به کنار رفتن پرده به صورت اتومات کنند و بتوانند با معضل، سخت بیدار شدن در هنگام صبح مبارزه کنند.

 • از مزایای سیستم کنترل نورپردازی و کنترل پرده می توان به صرف جویی در مصرف برق اشاره کرد.
 • شما می توانید با نصب پرده های هوشمند در کنار سیستم امنیتی هوشمند سارقین را به چالش بکشانید.
 • سیستم نورپردازی هوشمند قابلیت کنترل از راه دور را دارا می باشد.
 • قابلیت کنترل پرده هوشمند برای شاغلینی که به گیاهان آپارتمانی علاقه مند هستند بسیار مفید می باشد.
 • از ویژگی های پرده هوشمند این است که شما محدودیتی در شکل پرده ندارید و هر مدل یا طرح پرده ایی که می خواهید از آن استفاده کنید.
هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری هوشمند در خانه هوشمند
هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری هوشمند در خانه هوشمند

4- هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری هوشمند در خانه هوشمند

موسیقی یک جزء جدا ناپذیر از زندگی انسان است. از امکانات صوتی و تصویری هوشمند در خانه هوشمند می توان به امکان گوش دادن به موسیقی یا برنامه مورد علاقه خود در هر قسمت از خانه اشاره کرد. سیستم صوتی تصویری هوشمند مجهز به باند های ضد آبی می باشند که امکان موسیقی در استخر یا سونا را برای شما فراهم می کند. سیستم صوتی تصویری همراه با سیستم امنیتی می تواند امنیت یک خانه را به دوش بکشد و از طریق دوربین مدار بسته اقدام به ثبت و ضبط عبور و مرور افراد باشد.

هوشمند سازی تنها معطوف به مباحث فوق نیست بلکه شما می توانید تنها با نصب کلید و پریز هوشمند، نصب دوربین مدار بسته هوشمند، سیستم شیر آلات هوشمند و … در جهت هوشمند سازی قدمی عظیم بردارید. فراموش نکنید که تمامی تجهیزات هوشمند وابسته به تکنولوژی اینترنت اشیا هستند و شما می توانید توسط یک اپلیکیشن تمامی سیستم های هوشمند خانه هوشمند و ساختمان هوشمند خود را مدیریت کنید.

شرکت کاروتک از تمامی موارد هوشمند سازی فوق برخوردار می باشد و متناسب با شرایط بومی منطقه شما می تواند به شما در جهت ساخت خانه هوشمند مشاوره دهد. امید است با خواندن این مقاله به پاسخ سوال خود رسیده باشید. شما می توانید بدون تغییر در سیستم داخلی خانه خود خانه سنتی خود را تبدیل به یک خانه هوشمند و مدرن کنید.