اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 19 رای | 4٫84 امتیاز
Loading...

خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در مقابله با سوانح طبیعی؛ سیل

۱۴
اردیبهشت
۱۳۹۸
Smart Home Features to Protect Your Home from Flood

سیل و زلزله از بلاهای طبیعی مخربی هستند که هر سال در نقاط مختلف جهان رخ می دهند خسارت های جبران ناپذیری را برای یک کشور به وجود می آورند و بسیاری از مردم جهان دچار مشکل می کنند سیل عامل مخرب و مرگ آوری است اما اگر سیل را یک بیماری در نظر بگیریم قطعا راه درمان و علاج خواهد داشت همان طور که بشر در طی چند سال اخیر توانسته خانه های ضد زلزله بسازد پس قادر به ساخت  خانه هوشمند ضد سیل نیز خواهد بود.

قسمت های زیادی از جهان مستعد سیل و رانش زمین می باشند. کشور هایی نظیر چین، هند، آمریکا و ایران از کشور های سیل خیز جهان هستند که سالانه خسارت هایی زیادی را در برابر سیل می بینند. اما می شود با اقدامات پیشگیرانه ایی نظیر سدهای مقاوم به طوفان، افزایش ارتفاع بستر رودخانه و ساخت خانه های هوشمند ضد سیل تا حدودی این خسارت ها را کاهش داد اما تنها چیزی که می تواند خانه ها از وقوع سیل نجات دهد ساخت یک شهر هوشمند می باشد. تبدیل شدن بافت شهر فرسوده و تبدیل شدن آن به یک شهر هوشمند کمک شایانی به حفظ و نگهداری خانه ما می کند.

نخستین خانه ضد سیل در کنار رودخانه می سی سی پی در ایالت آمریکا جنوبی ساخته شد این خانه سبک با استفاده از بامبو و برگ نارگیل در مدت 30 روز ساخته شد که در صورت وقوع سیل قابلیت تغییر ارتفاع را داشت.

یک خانه هوشمند و ساختمان هوشمند ضد سیل چه ویژگی هایی دارد؟

نخستین چیزی که ذهن انسان را در جهت خانه هوشمند به فکر فرو می برد این است که آیا یک خانه هوشمند قابلیت ضد سیل شدن را دارد؟ باید بگوییم که نقش هوشمند در کنار واژه خانه هم چون سد عمل می کند و خانه شما را از تمام بلا های طبیعی و غیر طبیعی تا حدودی حفظ می کند و محیط خانه شما را ایمن می کند. هوشمند سازی ساختمان و ایجاد خانه های هوشمند این امکان را در دست بشر قرار داده تا بتواند در بستر رودخانه ها در نزدیکی ساحل اقدام به ساخت خانه های هوشمند ضد سیل کنند.

در پی حوادث و اتفاقات و اثرات مخرب سیل بر روی خانه ها و وجود بسیاری از مناطق سیل خیز بشر اقدام به ساخت خانه هایی به اسم دوزیستی شده که قابلیت زندگی در محیط آبی  و خشک را به انسان می دهد. اما چه عواملی سبب ضد سیل شدن خانه های هوشمند می شوند؟ در پاسخ باید بگوییم که جنس مصالح خانه های هوشمند ضد سیل بسیار متفاوت تر از یک خانه های معمولی می باشد. ابزار ساخت و مصالح یک خانه هوشمند ضد سیل می تواند از جنس فوم باشد تا حالت شناور به خود بگیرد یا می تواند حالت اسفنجی داشته باشد که قابلیت جذب آب زیادی را دارد. در یک خانه هوشمند پس از پوشش گچی دیوارها مهندس موظف به ایجاد یک لایه آهکی ضد آب بر روی دیوار ها است.

فونداسیون (پی) نقش مهم و به سزایی در ساخت خانه های هوشمند ضد سیل دارد. اگر فونداسیون یک خانه به حالت منفذ دارد باشد می تواند به سادگی آب را از خود عبور داد و از ورود آب به درون ساختمان جلوگیری کند.

پس از مصالح و اسکلت یک خانه هوشمند ضد سیل نوبت به سیستم آبرسانی و لوله کشی ساختمان می رسد. در خانه هوشمند ضد سیل هر سرامیک مجهز به یک لوله مویرگی وابسته به لوله اصلی فاضلاب است این سرامیک ها که به سرامیک های تخم گذار معروف اند این این امکان را به خانه هوشمند می دهد تا آب به سرعت از خانه خارج شود البته به شرطی که شهر دارای سیستم هوشمند سازی باشد.

اتصالات و لوله ها و شیر آلات یک خانه هوشمند ضد زنگ می باشند و به منظور محافظت خانه از وقوع سیل می توان بستر خانه را از جنس عایق یا UPVC ساخت در یک خانه هوشمند ضد سیل تمام ابزارات ساخت وسایل گرمایشی نظیر دیگ بخار، تهویه، فیلتر شنی و … در بالاترین نقطه خانه قرار می گیرند.

مقاله مرتبط:   سیستم هوشمند مدارس

معماری و برق کشی ساختمان هوشمند ضد سیل به گونه ایی است که تمامی کلید پریز ها یک و نیم متر بالاتر از سطح خانه تعبیه شده اند. اما چیزی در یک خانه ضد سیل که دست کم گرفته می شود نگهداری و کاشت انواع گیاهان به منظور جلوگیری و پیش روی از حرکت سیل است. اگر چه امروزه درختان جای خود را به ساختمان بلند دادند اما می توان با کاشت گیاهی مثل کاکتوس در نزدیکی خانه خود از ورود و هجوم سیل به حریم خانه خود تا حدودی جلوگیری کنیم.

Smart Home Features to Protect Your Home from Flood
امکانات یک خانه هوشمند برای مقابله با سیل

اقدامات یک خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در صورت وقوع سیل چگونه است؟

نخستین گام برای ساخت یک خانه ضد سیل ابداع یک نقشه درست و ایمن است. معمولا خانه ایی ضد سیل خطاب می شود که دارای پیلوت باشد پیلوت سبب افزایش ارتفاع خانه و ایمن شدن خانه هوشمند شما می شود. در واقع یک نقشه هوشمند و دقیق، خانه را تبدیل به یک خانه هوشمند می کند.

نخستین اقدامی که در پی بارش فراوان در یک خانه هوشمند با ساختار و ابداع پیلوت رخ می دهد این است که در زیر خانه به محض بالا آمدن آب سیستم هشدار روشن می شود و اولین اقدام جهت جلوگیری از سیل پر شدن حوضچه خانه هوشمند است که آب حوضچه پس از جمع آوری تصفیه شده و توسط پنل های خورشیدی گرم شده و به لوله های انتقال آب خانه هوشمند می رسد. هوشمند سازی خانه علاوه بر ایمن کردن خانه شما موجب جلوگیری از اتلاف انرژی می شود. نقشه خانه های هوشمند ضد سیل می تواند به گونه باشد که در صورت بروز حادثه هایی نظیر سیل خانه شما تا ارتفاع 3 متر بالا برود خانه های دوزیستی که در بستر رودخانه ها و ساحل ها ساخته می شود به محض احساس خطر 5 فوت بالا می روند و این هوشمند بودن خانه را در جهت ایمنی هر چه بیشتر نشان می دهد.

شرایط بحران:

سیل و زلزله از جمله بلا های طبیعی است که سالانه جان بسیاری از افراد را می گیرد اما باید خاطر نشان کنم

  • پس وقوع سیل از دست زدن به سوکت ها و کلید پریز های برق جدا خودداری کنید.
  • جریان برق سیستم هایی نظیر یخچال و لباسشویی که منبع مکمل آن آب است را قطع کنید.
  • در صورت تخلیه خانه در هنگام وقوع سیل حتما اسناد و مدارک شخصی و بیمه خانه را همراه خود ببرید.

Smart Home Features to Protect Your Home from Flood

نتیجه گیری:

با قطع درختان و تبدیل جنگل ها به بیابان و ماشینی شدن زندگی انسان امروزه شرایط ایجاب می کند تا بشر به فکر راه چاره و ساخت خانه های ضد بحران بیافتاد تا خود و اطرافیان خود را در برابر حوادث طبیعی نظیر سیل، طوفان، زلزله و … حفظ کند. با تمام این تفاسیر نخستین چیزی که پس از وقوع سیل به ما کمک می کند دریافت هزینه خسارت خانه خود است پس مهمترین اقدام پس از ساخت خانه هوشمند بیمه کردن آن است.

فراموش نکنیم آنچه که یک خانه هوشمند را ضد سیل می سازد بستری به نام شهر هوشمند است تا زمانی که بافت اتصالات آبی یک شهر فرسوده و سنتی باشد نمی توان یک خانه هوشمند را ضد سیل خطاب کرد.

تکنولوژی هوشمند کارو (شرکت کاروتک) هم گام با علم نوین جهان و تکنولوژی اینترنت اشیا IOT، و با شناخت مناطق از لحاظ بومی و با استفاده از محصولات شرکت هایی نظیر اسمارت مایر، زیمنس، فیبارو، ABB و … توانسته در مسیر طراحی و پیاده سازی خانه هوشمند و مشاوره هوشمند سازی ساختمان قدم بردارد.