اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 22 رای | 4٫86 امتیاز
Loading...

نقش اینترنت اشیا – IOT در آپارتمان هوشمند (قسمت سوم)

۰۵
فروردین
۱۳۹۸
IOT-smart-home

IOT در آپارتمان هوشمند (قسمت سوم)

همانطور که در مقالات قبل اشاره شد هوشمندسازی عامل راحتی انسان است. اما ضمینه و بستر این آسایش وابسته به واژه ایی به نام اینترنت است. در دنیای امروز اینترنت جزئی از یک خانه هوشمند، آپارتمان هوشمند، شهر هوشمند شده است و در صورت نبودش تمام کارها و روز مرگی های شما دچار اختلال می شود. اینترنت اشیا در یک آپارتمان نقش نگهبان هوشمند، هیات مدیریت هوشمند، سیستم دوربین مدار بسته هوشمند، سیستم آگاهی از خطرات احتمالی هوشمند، دزدگیر هوشمند و … ایفا می کند. اگر آپارتمان هوشمند را به انسان تشبیه کنیم، سیستم IOT دقیقا نقش مغز انسان را بازی می کند و چه جالب که انسان توسط قوه عقل خود توانسته تکنولوژی را فراهم کند که تکمیل کننده آسایش و راحتی اوست.

اولین بار اینترنت از کجا و به چه منظور کشف شد؟

ایده و وجود اینترنت در قرن بیستم توسط نیکولا تسلا کشف شد. او بر این عقیده بود که می تواند در صورت وجود برق کافی پیام های خود را از انگلستان به سایر نقاط جهان ارسال کند. شاید تسلا نمی دانست که با این عقایدش ممکن است تمامی سیستم های اداری، صنعتی، تفریحی، عمرانی و … دچار تغییر چشمگیری کند. سرانجام در سال1999  کوین اشتون بنیان گذار IOT یا اینترنت اشیا با نظریه پردازی خود این امکان را به تمامی اشیاء بی جان داد تا تحولی عظیم به نظم جهان دهند. اینترنت اشیا اولین بار بر روی تستر نان امتحان شد. با تکامل و پیگیری مداوم در دنیای امروز، گروهی از مهندسان کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک در کنار هم سیستمی را پدید آوردند تا دیگر شاهد سرقت های کلان، قتل، آتش سوزی و … نباشیم. پیشرفت علم در زمینه های هوشمندسازی، سیستم هوشمند، کنترل هوشمند، مدیریت ساختمان و سیستم  IOTو … باعث شده تا تمامی اشیا همچون انسان صحبت کنند و تمامی اطلاعات خود را در اختیار انسان قرار دهند.

IOT-smart-building

با تمام تفاسیر بالا یک آپارتمان هوشمند چگونه اداره می شود؟

تمامی سیستم های یک آپارتمان هوشمند و ساختمان هوشمند وابسته به تلفن همراه یا گجت پوششی هوشمند شماست. به طور مثال همانطور که در مقاله آینده هوشمندسازی خواندیم. از شروع یک صبح درست زمانی که شما وقتی برای آماده کردن اتومبیل خود ندارید آغاز می کنیم. سیستم IOT این امکان را برای شما فراهم می کند تا زمانی که بیدار می شوید با خیال راحت به خوردن صبحانه خود بپردازید زیرا اتومبیل شما توسط اینترنت اشیا معاینه فنی شده و در صورت کمبود سوخت، سوخت گیری شده است. زمانی که از درب خانه هوشمند خود خارج می شوید دیگر شخصی اجازه ورود به آپارتمان شما را ندارد مشروط بر اینکه از طریق سیستم   IOTپیامی برای شما ارسال شود و شما اجازه ورود به شخص بیگانه بدهید. در صورت پافشاری بیش از حد فرد بیگانه جهت ورود به آپارتمان شما سیستم اینترنت اشیا به دوربین های هوشمند مدار بسته فرمان ثبت و ضبط عکس می دهند. لحظه به لحظه اتفاقات آپارتمان شما به تلفن همراه هوشمند شما ارسال خواهد. فرض کنید شرکت آب قصد تعویض لوله های فرسوده را دارد. برای این کار تنها نیاز است به سیستم IOT هر آپارتمان یک پیام جهت قطع بودن آب ارسال کند. سیستم IOT در لابی یک آپارتمان نقش یک کافی شاپ دار را بازی می کند. پس از خستگی از کارهای روزمره، تنها کافیست توسط گجت پوششی خود از قهوه ساز لابی درخواست قهوه کنید.

مقاله مرتبط:   خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در مقابله با سوانح طبیعی؛ سیل

کودک شما در هنگام استفاده از کلید پریز آپارتمان به علت سهل انگاری شارژر تبلت خود را فراموش کرده در این هنگام سیستم IOT به بهترین شکل ایفا نقش خواهد کرد. سیستم اینترنت اشیا علاوه بر قطع جریان برق به منظور بهینه سازی انرژی، شما را از محل قرار گرفتن شارژر آگاه می کند.

در یک آپارتمان هوشمند و یا ساختمان هوشمند اینترنت اشیاء قابلیت آگاه سازی آتش نشانی در هنگام وقوع خطر و آتش را خواهد داشت. سیستم IOT مدام تهویه و دمای آپارتمان شما را چک می کند و به منظور کاهش هدر رفت انرژی، دمای آپارتمان شما را یکنواخت و مطبوع می سازد. دزد به تمام وسایل شما یورش برده و تمامی افراد یک خانه را گروگان گرفته در این هنگام باز هم اینترنت اشیاء به کمک شما خواهد آمد و پلیس را در جریان وضعیت شما قرار خواهد داد.

هر بیمار قلبی، صرعی، مبتلا به آلزایمر احتیاج به یک گجت پوششی متصل به اینترنت اشیاء دارد تا در زمان بروز هر گونه اتفاق درون آپارتمان هوشمند، دیگران را از بروز واقعه آگاه کند. شما می توانید توسط اینترنت اشیاء به سیستم آبیاری آپارتمان هوشمند خود فرمان انجام کار دهید.

بارها و بارها دیده شده که حسابداری در یک آپارتمان که تمامی سیستم های گرمایشی و آبی آن مشاع است برحسب متراژ و افراد محاسبه می شود که این حساب اصلا عادلانه نخواهد بود. مدیریت یک آپارتمان می تواند توسط اینترنت اشیاء متصل در آپارتمان هوشمند میزان استفاده برق، گاز و آب هر شخص را مشاهده و محاسبه کند. شما می توانید از طریق تلفن همراه هوشمند خود به درب پارکینگ خود فرمان باز شدن دهید. با نصب سیستم IOT شما قادر خواهید بود تا تعمیر کار آنلاین در آپارتمان خود داشته باشید. به طور کلی وظیفه اینترنت اشیا در یک آپارتمان هوشمند آگاه سازی از اقدام ها و اتفاقات، ورود و خروج افراد، شناسایی افراد ناشناس، کاهش مصرف انرژی و … است.

IOT-smart-home-circle

نتیجه گیری:

همانطور که تمامی اعضای بدن به هم مربوط هستند و هر کدام مکمل و تمام کننده کار هم هستند. امروزه بشر به دانشی رسیده تا وسیله ایی را اختراع کند تا در نبودش آسایش را برای او فراهم کند. این راحتی و آرامش وابسته به سیستم IOT اینترنت اشیا و سیستم هوشمند است. چه بسا در صورت نبود سیستم اینترنت اشیا، هوشمندسازی دچار اختلال خواهد شد. سیستمIOT یعنی اشیاء اجازه صحبت دارند. اما با وجود تمامی این مزایا فوق سارقین مدام در حال پیشرفت در زمینه دزدی هستند و امکان دارد بتوانند به سادگی از سد عبوری به اسم سیستم اینترنت اشیاء عبور کنند. عده ایی اینترنت را ورود به حریم خصوصی خود می دانند که این مبحث مهمی است. در هنگام اتصال به سیستمIOT از دزدان اینترنتی هم نباید غافل بود. در صورت مسدود یا قطع بودن سیستم هوشمند و سیستم IOT کل یک شهر اعم از سیستم بانکی، فروشگاه ها، مدارس، پایگاه های تولید برق و … دچار اختلال خواهند شد که این موضوع می تواند سبب فلج شدن یک کشور شود.