اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 9 رای | 4٫89 امتیاز
Loading...

انواع دوربین مدار بسته

۰۸
مرداد
۱۳۹۸

ایجاد یک سیستم امنیتی مناسب و کارآمد در خانه، محل کار، و محیط اطراف دغدغه همیشگی همه ماست. در این راستا سیستم های امنیتی مختلف مبتنی بر انواع دوربین مدار بسته برای نیازهای متفاوت وجود دارد. در همین راستا افراد پس از آشنایی با انواع دوربین مدار بسته می توانند از میان دوربین های مدار بسته با قابلیت ضبط تصویر، ضبط صدا به همراه تصویر، دوربین های بسته پنهان و غیره، دوربینی مناسب با نیازهای خود انتخاب و خریداری نماید. دوربین مدار بسته به ما این امکان را می دهد تا به طور پیوسته موقعیت مورد نظر خود را ببینیم و بررسی کنیم و علاوه بر آن به آرشیو ویدئوهای قبلی ضبط شده نیز دسترسی خواهیم داشت.

بازدارندگی از وقوع جرم، نظارت بر عملکرد و فعالیت افراد، جمع آوری شواهد و مدارک، ثبت و ضبط سوابق رفت و آمدها در ادارات و مراکز عمومی، مانیتورینگ مناطق با ریسک و خطرات احتمالی بالا، مراقبت از راه دور از کودکان و افراد سالخورده، کنترل دفتر و محل کار از هر نقطه، افزایش احساس امنیت و آرامش برای کارکنان و مشتریان در بانک ها و فروشگاه ها از مزیت های استفاده از دوربین مدار بسته به شمار می روند. از این رو دوربین مدار بسته و استفاده صحیح از آن نقش مهمی در هوشمند سازی ساختمان و هوشمند سازی خانه ایفا می کند و بستری امن را فراهم می آورد. در ادامه با انواع دوربین مدار بسته و کاربرد آن ها آشنا خواهیم شد.

دوربین مدار بسته دام یا گنبدی

دوربین مدار بسته دام یا گنبدی، که نامگذاری آن به دلیل شکل نیم دایره ای پایه اش،صورت گرفته برای نظارت و امنیت فضاهای بسته مناسب است. شکل ظاهری این نوع پایه ها برای جلب توجه کمتر دوربین است. این پایه ها، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند و باعث می شوند سارقان نتوانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

دوربین مدار بسته دام علاوه بر اینکه امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می کند، قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین نیز دارد. این دوربین مدار بسته که در نور کم هم کار می کند، قابلیت دارد که فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهد.

دوربین مدار بسته گردان یا PTZ

این دوربین ها با یک بدنه دام شکل و یک پایه مناسب با شرایط نصب، مشابه دوربین های اسپید دام بوده و قادر به گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین یکی از ویژگی های مهم دوربین مدار بسته گردان است. در واقع شما می توانید به واسطه پریست ها دوربین را به گونه ای تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده، مکان هایی مشخص را به شما نشان دهند.

دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته بولت شکلی استوانه ای و مخروطی دارد که شبیه به گلوله تفنگ است. این دوربین با توجه به اینکه تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارد، برای مشاهده فواصل طولانی از یک مکان ثابت و منطقه خاص، مناسب هستند. این دوربین برای فضای باز و فضای بسته به کار می رود و قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارد. در صورت به کارگیری پوشش محافظ، این دوربین ضد آب می شود و از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر مخرب در امان می ماند. این نوع از دوربین‌ به واسطه قابلیت دید در شب (با استفاده از مادون قرمز) می‌تواند در تاریکی به راحتی تصویربرداری کند.

دوربین مدار بسته روز و شب

این نوع از دوربین مدار بسته در فضای معمولی و نور کم، کارکرد بهتری دارد. این دوربین ها که برای نظارت بر امنیت فضاهای باز مناسب هستند، با وجود عدم استفاده از نور مادون قرمز، می توانند در شرایط مختلف نور و تاریکی تصاویر با کیفیتی ضبط کنند. همچنین در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز عملکرد مطلوب نداشته باشند، دوربین های روز و شب به کار می روند. این دوربین ها در برابر تابش مستقیم نور خورشید مقاوم هستند و در بیست و چهار ساعت شبانه روز کاربرد دارند.

دوربین مدار بسته دید در شب یا فرو سرخ

دوربین های دید در شب که مناسب فضاهای باز و کم نور هستند، از  LED مادون قرمز استفاده می کنند. با این دوربین‌ می توان در تاریکی شب، شخصی را از فاصله نزدیک به 180 متری مشاهده کرد. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش عمل می‌کنند.

۱آشکارسازی تصویر: در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و به گونه ای تقویت می‌ شود که ما بتوانیم آن را ببینیم.

۲تصویربرداری حرارتی: در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمع‌آوری می شود اما این طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌ شود و اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می‌ کنند.

دوربین مدار بسته  C-Mount

دوربین های مدار بسته C-Mount به دلیل امکان تعویض و جابجایی لنز کاربردهای مختلفی دارد. لنزهای استاندارد دوربین مدار بسته می توانند فاصله ۳۵ تا ۴۰ فوتی را پوشش دهند. دوربین های مداربسته C-Mount  می توانند به واسطه لنزهای خاص خود مسافت های بیشتر از ۴۰ فوت را پوشش دهند.

دوربین مدار بسته شبکه ای و  IP

دوربین های مدار بسته شبکه ای در دو نوع بی سیم و با سیم وجود دارند و نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند انتقال می دهند. از آنجا که دوربین های IP نیاز به کابل کشی جداگانه و تقویت منبع تغذیه ندارند، نصب آن ها آسان تر از دوربین های آنالوگ است. همچنین این دوربین ها تصاویر را در مسافت های طولانی انتقال می دهند.

نصب دوربین مدار بسته

همانطور که اشاره شد دوربین مدار بسته نقش مهمی و کلیدی در هوشمند سازی ساختمان و هوشمند سازی خانه ایفا میکند. از این رو در نصب دوربین مدار بسته باید به مواردی چون تعداد و انواع  دوربین مدار بسته ، هزینه محصولات و نصب و راه اندازی، محل دقیق نصب دوربین ها، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و… توجه کرد. درادامه به  مراحل نصب دوربین مدار بسته می پردازیم.

مقاله مرتبط:   ویژگی های یک خانه یا ساختمان هوشمند استاندارد

بررسی انواع دوربین مدار بسته و انتخاب مناسب ترین نوع آن

بعد از تصمیم به نصب دوربین مدار بسته در هر فضایی باید به بررسی آن فضا پرداخت. در این مرحله توجه به بخش هایی که نیاز به پوشش دوربین دارند، بودجه ای که برای خرید و نصب دوربین مدار بسته در نظر گرفته شده و همچنین نوع نمایش، زمان ضبط تصاویر و انتقال آن ها، بسیار مهم است.

خرید انواع دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته به آن

نوع و مدل دوربین مداربسته در هر فضایی با توجه به محل قرار گرفتن دوربین ها در آن فضا تعیین می شود. از دوربین های دام بیشتر در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود. پس از بررسی تعداد دوربین های لازم، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود. پس از آن تعداد روزهایی که نیاز به تصویر ضبط شده دوربین های مدار بسته دارید و سپس میزان هارد دیسک دستگاه انتخاب می شود.

تجهیزاتی چون کابل شبکه، سوئیچ، کانکتور ها و … نیز با توجه به تعداد دوربین ها محاسبه و در نظر گرفته می شوند. در این مرحله انتخاب برند مناسب در خرید انواع دوربین مدار بسته اهمیت زیادی دارد. شرکت تکنولوژی هوشمند کارو – کاروتک در این خصوص می تواند شما را در انتخاب سیستم دوربین مدار بسته مناسب و کارآمد یاری نماید.

تعیین محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

جانمایی دوربین ها بصورت صحیح و اصولی در یک ساختمان بسیار اهمیت دارد. با توجه به تفاوت افراد و نیازهای حفاظتی آن ها جانمایی دوربین مداربسته متغیر است. اما در یک سیستم مدار بسته استاندارد باید به پوشش دادن قسمت های مهم ساختمان توجه شود.

 • بر اصلی ساختمان –  فضای بیرون ساختمان
 • در ورودی نفر رو و در ورودی مخصوص خودرو
 • در پشت بام ساختمان
 • پنجره ها و سایر ورودی های ساختمان
 • راه پله ها و محوطه رو به روی در آسانسور
 • لابی ساختمان
 • پارکینگ ساختمان
 • اتاق برق، اتاق ژنراتور و سایر قسمت های حیاتی ساختمان
 • فضای قرار گیری انباری ها در ساختمان های مسکونی

پس از تعیین موقعیت های مهمی که باید به وسیله انواع دوربین مدار بسته پوشش داده شوند، محل نصب دقیق هر دوربین و نوع آن را مشخص کرده و بر همین اساس، متراژ کابل و مقدار سایر تجهیزات مصرفی را محاسبه می شود. همچنین برای افزایش طول عمر تجهیزات در هنگام نصب دوربین مدار بسته باید به موارد زیر توجه کرد.

 • در نصب دوربین مدار بسته کابل ها باید تو کار و غیر قابل مشاهده بوده و از درون لوله های مخصوص که برای این کار کشیده شده عبور کنند. در داخل ساختمان نیز کابل ها باید از درون داکت های پلاستیکی عبور داده شوند.
 • هنگام جانمایی و نصب دوربین مدار بسته، توجه کنیم که زاویه آن روبروی نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.
 • از آنجا که هر گونه پوشش گیاهی یا مصنوعی مقابل فضای دوربین، میدان و عمق دید دوربین را کاهش می دهد از نصب دوربین مدار بسته در مقابل این فضاها خودداری کنیم.
 • نصب دوربین مدار بسته در بعضی موقعیت ها بهتر است در نقاطی که در معرض دید همه است، باشد تا به لحاظ روانی مانعبسیاری از فعالیت های مجرمانه شود. در این موارد نصب دوربین مدار بسته با ظاهر بزرگ تر در نقاط دید مناسب توصیه می شود.
 • بهتر است دوربین های بیرونی جهت عملکرد بهتر در گرمای تابستان ، سرمای زمستان و هوای نامساعد در زیر سایه بان یا برآمدگی های بیرونی ساختمان ها نصب شود.
 • در نصب دوربین مدار بسته توجه کنیم که از دسترس سارقین و افراد سودجو دور بوده جلب توجه نکند. نوع و نحوه نصب دوربین مدار بسته در فضاهای بیرونی باید به گونه ای باشد که زاویه دید بیشتری را تصویر برداری کند.
 • تغذیه انواع دوربین مدار بسته از نظر استاندارد، باید توسط یک منبع تغذیه ای مستقل که برای سیستم مدار بسته در نظر گرفته شده است، صورت پذیرد. این منبع تغذیه در کنار دستگاه DVR یا NVR ، سیستم قرار می گیرد. همچنین در مواردی می توان جهت صرفه جویی در به کارگیری تجهیزات مصرفی، از نزدیکترین پریز برق به دوربین کابل کشی برق را انجام داد.

کابل کشی و نصب تجهیزات مدار بسته

پس از نصب دوربین مدار بسته، با توجه به نوع سیستم مدار بسته ای که انتخاب می کنیم، کابل کشی آن انجام می شود. سیستم های مدار بسته برای کابل کشی و نصب به سه دسته کلی آنالوگ یا HD، تحت شبکه یا IP و بی سیم یا وایرلس تقسیم می شوند.

تنظیم نرم افزاری انواع دوربین مدار بسته

پس از نصب و راه اندازی کامل و اتمام کابل کشی، تنظیم نرم افزاری دوربین های مدار بسته انجام می شود. از آنجا که ارائه تصاویر مناسب و با کیفیت در طول روز یا شب از فاکتور های موثر سامانه مدار بسته خوب است، باید به این بخش توجه ویژه ای داشته باشیم.

اختصاص IP به دوربین های تحت شبکه، تنظیم زاویه دید و جهت دید دوربین با توجه به نیاز، تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین برای تصویر برداری بهتر، تنظیمات پیشرفته مربوط به تکنولوژی های تصویر مانند WDR ،3 D-DNR، تنظیمات مربوط به LED دید در شب دوربین جهت تصویر برداری بهینه تر در طول شب، تنظیمات و پیکر بندی سوئیچ های شبکه، تنظیم و اضافه کردن دوربین های مدار بسته بر روی سیستم ضبط، نصب هارد دیسک درون NVR و تنظیمات نرم افزاری مربوط به آن، تنظیمات مربوط به انتقال تصویر دوربین ها بر روی تلفن همراه یا  PCاز مهمترین موارد تنظیم نرم افزاری دوربین های مدار بسته به شمار می روند.