اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 25 رای | 4٫56 امتیاز
Loading...

کلید و پریز هوشمند از گذشته تا امروز

۱۸
اسفند
۱۳۹۷
smart-keys

کلید و پریز هوشمند از گذشته تا امروز

شرایط امروزه بشر ایجاب می کند تا هر روز مطمئن تر، دقیق تر، ایمن تر و هوشمند تر از قبل به سمت جلو پیش رود. همان طور که در مقالات قبل به خانه هوشمند اشاره شد در این مبحث قصد داریم شما را با مهم ترین و حساسترین بخش یک خانه هوشمند که بخش روشنایی خانه هوشمند است آشنا کنیم.

سیستم برق یک خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند به چه صورت است؟

برق کشی ساختمان در قرن نوزدهم جهانی شد و در قرن بیستم حالت هوشمند به خود گرفت. سیستم برق کشی هوشمند در خانه و ساختمان هوشمند به طور حتم ایمن تر از برق کشی سنتی خواهد بود. در برق کشی هوشمند چیزی به اسم جعبه فیوز وجود ندارد و تمامی سیم ها به قسمت تابلو برق هوشمند هدایت می شوند.

سیستم برق کشی در یک سیستم هوشمند مطابق با یک خانه سنتی است با این تفاوت که 40 درصد سیم بیشتری برای سیم کشی مصرف خواهد شد که این 40 درصد به منظور برق روشنایی،کابل کشی، سنسور اعلام سرقت، سیستم هوشمند اعلام حریق، سیستم اعلام نشت گاز، سیستم هوشمند کنترل ورود و خروج و قفل برقی استفاده می شود. سیستم هوشمند برق کشی دارای کمترین میزان آسیب رسانی است. جنس کلید و پریز ها در گذشته و اکنون از جنس عایق است که  به منظور جلوگیری از خطر برق گرفتگی و آتش سوزی استفاده می شود.

 

smart house
smart house

کلید پریز هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

در گذشته ایی نه چندان دور کلید وسیله ایی صرفا برای قطع یا وصل جریان برق بود. کلید ها به کمک  نیروی دست انسان شروع به کار می کردند و پریز متشکل از یک چهار چوب عایق بود که باعث اتصال سیم به جریان برق می شد.

اما اکنون یک کلید پریز هوشمند قابلیت جلوه و نور پردازی در زمان های مختلف دارد. شما می توانید توسط ریموت جلوه رنگی خاصی به میز شام خود دهید یا در زمان مطالعه میزان روشنایی لامپ اتاق خود را افزایش دهید. یک کلید پریز هوشمند قابلیت این را دارد که اتلاف برق را به حداقل برساند به این صورت که سنسور های هوشمند و حساس در زمان مشخصی فرمان روشنایی را می دهند.

از کاربرد های جالب کلید پریز هوشمند می توان به کنترل از راه دور اشاره کرد و شما می توانید در محل کار خود توسط تلفن همراه هوشمند خود دستور روشن شدن لامپ ها را بدهید. از ویژگی های شگفت انگیز کلید پریز هوشمند می توان به حرکت پرده های منزل بدون تماس دست اشاره کرد. کلید پریز های نوین علاوه بر ساختار هوشمند خود دارای بالاترین سطح ایمنی و بهداشت هستند. کلید پریز هوشمند با اتصال به امواج wifi این امکان را به شما خواهد داد تا در هنگام مسافرت از روشن و خاموش بودن وسائل برقی منزل خود اطمینان یابید. حتی شما این اجازه را خواهید داشت تا در مسافت های طولانی به منظور کاهش سرقت سیستم روشنایی خانه هوشمند خود را تغییر دهید.

سیستم هوشمند پریز ها این قابلیت را برای شما ایجاد می کند تا نامحدود امکان وصل سیم های مختلف را داشته باشید یا به بیان ساده تر می توان گفت که یک پریز هوشمند قابلیت سیم سیار شدن را نیز دارد. اگر سیستم برقی شما به صورت هوشمند باشد شما می توانید از ورود و خروج اعضای خانواده آگاه شوید. کلید پریز های هوشمند شما را بی نیاز از هر گونه محافظت برق می کند سنسور های هوشمند تعبیه شده در این پریز ها سبب محافظت از وسایل برقی شما می شود.

مقاله مرتبط:   اینترنت اشیا یاIOT و تحولی که ایجاد کرد (بخش دوم)

کلید پریز هوشمند در انواع مختلف در شرکت های مختلف در حال ساخت و عرضه هستند اما اولین شرکتی که در زمینه کلید پریز هوشمند فعالیت کرد شرکت AVE بود. این شرکت ایتالیایی با بیش از 112 سابقه رتبه دار ساخت کلید پریز هوشمند در جهان است.

نخستین چیزی که انسان را به سمت کلید پریز هوشمند سوق می دهد ظاهر جدید و لوکس آن است. کلید پریز هوشمند علاوه بر ساختار ایمن و هوشمند دارای بدنه ضد خش نیز هستند. امروزه شرکت های سازنده کلید پریز هوشمند این امکان را به خریداران خود می دهند تا کلید پریزی مطابق با دیزاین خانه هوشمند  خود انتخاب کنند.

چه شرکت هایی در عرصه کلید پریز هوشمند فعالیت دارند؟

شرکت های زیادی در جهان عرصه هوشمندسازی فعالیت دارند که می توان به شرکت ABB،HOME LITE، زیمنس، اسمارت مایر، فیبارو و… اشاره کرد. این شرکت ها با ساخت انواع کلید های تک پل، دوپل و کلیدهای صنعتی هوشمند باعث جلب رضایت مشتریان در سال های اخیر شده است.

smart house
smart house

انواع کلید و پریز هوشمند:

  • کلید پریز صنعتی:

نسل جدید کلید پریزهای هوشمند صنعتی دارای سیم ارت و تایمر برای استفاده در زمان مشخص است  کلید پریز های هوشمند صنعتی خاصیت ضد اشتعال دارند و دارای بالاترین آستانه تحمل نوسان برق و رطوبت هستند. این کلید پریز ها قابلیت این را دارند که در صورت آتش سوزی آلارم دهند.

  • کلید پریز هوشمند اتاق کودک:

کلید پریز هوشمند اتاق کودک متشکل از یک قاب رویی زیبا و لوکس است که صد ها برابر ایمن تر از کلید پریزهای معمولی است. این کلید پریز ها به محض ورود شی فلزی جریان برق را قطع می کنند و زنگ هوشمند در سراسر خانه به گوش خواهد رسید. کلید پریز هوشمند اتاق کودک قابلیت قفل شدن را در زمانی که میخواهید را خواهد داشت.

  • کلید پریز هوشمند ساختمان اداری:

کلید پریز در یک محیط اداری و در ساختمان هوشمند به گونه ایی طراحی شده که مناسب با اشخاصی چون نابینایان، ناشنوایان است جنس این کلید پریزهای هوشمند تاچ است و دارای صفحه ی شیشه ایی ضد خش می باشد که کلید را به طور حتم بهداشتی تر می کند. نسل جدید کلید پریز ها قابلیت کنترل از طریق دستگاه تلفن همراه هوشمند شما می باشد. در ساختمان اداری کلید هوشمند قابلیت پخش موزیک را در فضای اداری را خواهد داشت.

کلید پریزهای هوشمند در آینده نزدیک

در آینده نزدیک باید شاهد آن باشیم که کلید پریزهای هوشمند با نیروی خورشید یا بیومس به کارکرد خود ادامه دهند. بعید نیست که در آینده کلید پریز هوشمند نقش دوربین مدار بسته هوشمند یا دزدگیر را در خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند شما ایفا کنند. بعید نیست روزی که سیستم برقی شما به صورت سیستم هوشمند باشد و شما این امکان را می دهد تا از ورود و خروج اعضای خانواده آگاه شوید.