اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 18 رای | 4٫89 امتیاز
Loading...

همه چیز در مورد دوربین مدار بسته

۱۲
اسفند
۱۳۹۷
ccTv

همه چیز در مورد دوربین مدار بسته؛ از آغاز تا به امروز

به طور کلی واژه دوربین از تاریک خانه ریشه یابی شده است. اولین دوربین در قرن یازدهم توسط نیوتن ساخته شد و در دست بشر قرار گرفت. همانطور که واقف هستین دوربین ها دارای اقسام و انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها دارای عملکرد های مختلف هستند. در این بخش قصد داریم شما را با تاریخچه و چگونگی عملکرد دوربین های مدار بسته آشنا کنیم.

 

تاریخچه دوربین مدار بسته:

دوربین مدار بسته از واژه closet circuit television منشا گرفته و به معنای جعبه جادویی است. نخستین سیستم مدار بسته جهان در شرکت زیمنس آلمان توسط مهندس والتر بروچ برای دیدن پرتاب موشک ساخته شد. پس از آن در سال 1949 آمریکا محصولی به نام “وریکون” را به منظور نصب بر روی موشک های پرتابی ساخت که این سیستم قابلیت تصویر برداری و صدا حتی زمانی که خارج از زمین بود را داشت.

سالها بعد در سال 1973 اولین دوربین مدار بسته در شهر تایمز نیویورک نصب شد. این دوربین مدار بسته بیشتر به منظور شناسایی مجرمین نصب شد با تصور اینکه سیستم مدار بسته هزینه و بازدهی به صرفه تری نسبت مسئولان امنیتی دارند اما در کمال ناباوری مشخص شد که این دوربین ها اصلا تاثیری در شناخت سارقین ندارد.
سرانجام در سال 1980 دوربین مدار بسته در سراسر کشور آمریکا رواج یافت و عده ایی به منظور کاهش سرقت و کنترل فضای اداری خود به این سیستم روی آوردند. از همان روز تا به اکنون بشر توانست از دوربین مدار بسته به منظور کنترل ترافیک، امنیت شهر، شناسایی مجرمین و… استفاده کند.

دوربین مدار بسته در سال 1990 توانست به درجه ایی پیشرفت برسد که به جای گرفتن عکس قابلیت ضبط فیلم را داشته باشد. سالها بعد با اختراع سیستم دیجیتال و جایگزین شدن آن به جای سیستم آنالوگ دریچه جدیدی از پیشرفت به روی سیستم های مدار بسته باز شد. به طور کلی می توان گفت دوربین مدار بسته از سال 1990 الی 2000 به اوج پیشرفت خود رسید و به نوعی در سراسر جهان همه گیر شد.

ccTv

کاربرد دوربین مداربسته:

دوربین مدار بسته به معنای واقعی نقش یک چشم محافظ را ایفا می کند. امروز کمتر کسی است که از کاربرد های سیستم هوشمند مدار بسته بی اطلاع باشد. با اندکی دقت می توان شاهد این چشم مخفی محافظ در فروشگاه، بانک، سطح شهر، پشت چراغ راهنمایی رانندگی و… باشیم. در ادامه این بحث قصد داریم شما را با نقش مهم دوربین مدار بسته در زندگی آشنا کنیم:

1. سیستم هوشمند مدار بسته در حوزه امنیت:

سیستم هوشمند مدار بسته به صورت محسوس و نامحسوس در بانک ها و صرافی ها و طلا فروشی ها قابل رویت است. دوربین های مدار بسته هوشمند که این روزها بر روی دستگاه های خود پرداز قرار گرفته ارتکاب جرم را تا 23 درصد کاهش داده است. در عصر جدید این چشم محافظ دیگر عضوی از خانه ما شده و کمتر پارکینگ یا آپارتمانی را خواهیم دید که از وجود دوربین مدار بسته محروم باشد.

2. دوربین مدار بسته در حوزه صنعت:

بیش از 90 درصد کارخانه ها به منظور نشان دادن خط تولیدی خود مجهز به سیستم هوشمند دوربین مدار بسته هستند. دزدگیر های خودرو نیز وابسته به یک مانیتور و دوربین کوچک هستند که تمام اتفاقات شبانه روز خود را درون مانیتور نشان می دهند.

نسل جدید خودرو ها دارای دوربین های مداربسته ایی هستند که به راننده آسایش و راحتی را هدیه می دهند. چون دیگر لازم نیست راننده به منظور دید عقب خود وابسته به آینه ها باشد. او می تواند توسط سیستم دوربین مدار بسته و مانیتور به سادگی به عقب اشراف داشته باشد از تمام اتفاقات درون ماشین آگاه شود.

3. سیستم هوشمند مدار بسته در حوزه کنترل ترافیک:

با اندکی توجه خواهیم دید که دیگر مامورین راهنمایی و رانندگی هم چون سابق در حال جریمه نویسی و بحث و جدل با رانندگان قانون شکن نیستند. سیستم هوشمند مدار بسته موجود در سطح شهر و بزرگراه ها گزارش لحظه به لحظه رانندگان قانون شکن را به پلیس راهور می دهد. وجود دوربین مدار بسته خطا در سنجش سرعت را به حداقل رسانده و سبب کاهش جرائمی چون قتل پلیس ها شده است.

مقاله مرتبط:   کارآمدترین شرکت های هوشمندسازی در دنیا کدامند؟ بخش اول

4. دوربین مدار بسته در حوزه نظارت:

جالب است بدانیم که چشم محافظ قابلیت نظارت و کنترل عملکرد کارمندان یک سیستم اداری را دارد. به طور مثال فرض کنید مدیر عامل یک شرکت عمرانی می خواهد از عملکرد مهندسین شرکت خود در خارج از شرکت و در حین ماموریت آگاه شود، او برای این کار تنها احتیاج به یک چشم محافظ دارد، دوربین های مدار بسته در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارند که به سادگی بر روی لباس افراد متصل شده و عملکرد افراد را نشان خواهد داد. به منظور آرامش روحی و روانی افراد، تمامی قطار های بین شهری و اتوبوس ها مجهز به سیستم مدار بسته هستند.

ccTv

مزایا معایب دوربین مدار بسته هوشمند:

هر وسیله ایی که خریداری می کنید دارای یک سری مزایا و معایبی می باشد مهمترین مزیت دوربین مدار بسته جلوگیری از ارتکاب جرم و وجود شاهد هوشمند است.
اما با تمام این ها دوربین مدار بسته باعث ورود افراد مختلف به حریم خصوصی فرد می باشند، پیشرفت علم سبب پیشرفت سارقین نیز می شود. و آنها می توانند با اندکی دانش به حریم خصوصی شما وارد شوند و تنظیمات دوربین مدار بسته شما را به نفع خود تغییر دهند.

انواع دوربین مدار بسته:

سیستم مدار بسته را می توان بر اساس نحوه کار سیگنال، ظاهر، کاربرد و پوشش مورد بررسی قرار داد اما مهمترین بخش مقایسه و بررسی سیگنال است. دوربینی مدار بسته اطلاق می شود که در جای خود ثابت مانده و تصاویر و فیلم های موجود را به یک یا چند نفر ارسال کند. اما همانطور که اشاره شد دوربین مدار بسته از لحاظ سیگنال در دو نوع دیجیتال و آنالوگ موجود است.

A. سیستم مدار بسته آنالوگ:

این نسل از دوربین ها دارنده کابل دو رشته ایی هستند که یک رشته سیم به منظور جلوگیری از وجود نویز است. واژه آنالوگ، وجود نویز در تصویر را به ما یادآور می شود. نویز های الکترومغناطیس و نوسان های برق مشکلات زیادی را برای سیستم مدار بسته پدید می آورد. و اینکه دوربین های آنالوگ از لحاظ امنیتی اصلا قابل اعتماد نیست چون تصاویر قابل انتقال به افراد دیگر نیز هست. ضمن اینکه این نسل از دوربین ها دارای هزینه سیم کشی بالایی هستند. اما با تمام این تفاسیر سیستم آنالوگ به علت هزینه خرید پایین، امکان نصب آسان و گستردگی و تنوع در ایران هواداران زیادی دارد.

B. سیستم مدار بسته دیجیتال:

این روزها دوربین های دیجیتال به علت آسانی و تحلیل راحت عکس ها بازارهای جهانی را تحت پوشش قرار دادند. از مزایای سیستم دیجیتال می توان به کیفیت بالای تصاویر و فیلم، امنیت بالا، ارتباط بی سیم و امکان ارسال همزمان فیلم و صدا و برق اشاره کرد.

دوربین مدار بسته در راستای پیشرفت:

نسل جدید دوربین های مداربسته دیجیتال و هوشمند قابلیت تشخیص و شمارش افراد را دارند و اینکه نوسانات برق یکی از مهمترین دغدغه برای از بین رفتن لوازم برقی می باشد اما باید این نکته را اشاره کرد که دوربین های مداربسته هوشمند مقاوم به نوسانات برق می باشند. سیستم مدار بسته جدید قابلیت دید در شب را در خود جای داده که قابلیت تصویر برداری در تاریک ترین مکان ها را دارند. نسل جدید دوربین ها مقاوم به هر گونه شرایط آب و هوایی و رطوبتی می باشد.

ادامه دارد…