اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 17 رای | 4٫71 امتیاز
Loading...

نگاهی گذرا به آبیاری هوشمند

۲۵
اسفند
۱۳۹۷
smart-watering-system

آبیاری هوشمند

نقش و فواید آب بر هیچ کس پوشیده نیست. آب نقش مهمی در صنعت دارد اما همان طور که می دانید صنعت کشاورزی مهم ترین رکن اقتصادی یک کشور است و در صورت اختلال و نبودش تمام کشور دچار بحران و قحطی می شود. امروزه بحران آب سبب شده تا عده زیادی از مردم به فکر راه چاره جهت صرفه جویی در مصرف آب باشند. دیدگاه و عملکرد امروزه بشر نشان می دهد که اون علاقه دارد تا با هزینه مقرون به صرفه تر هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کند و هم به نسبت محصولی مرغوب تر برداشت کند.

در عصر جدید انسان با شیوه های نوین کشاورزی سعی بر کاهش مصرف آب دارد. در سال های اخیر بسیار از کشاورزان برای آبیاری محصولات خود از آبیاری قطره ایی و بارانی استفاده کردند که این سیستم باعث کاهش چشمگیر مصرف آب در حوزه کشاورزی شد اما معایبی از قبیل عدم آب رسانی لازم به تمام محصولات، هزینه نسبتا زیاد، گرفتگی قطره چکان ها، تجمع نمک ها، محدودیت در به کارگیری از همه زمین های اراضی، تخریب لوله ها توسط حیوانات موزی و … را به همراه داشت.

همان طور که سیستم هوشمند و کنترل هوشمند در خانه هوشمند سبب کاهش اتلاف انرژی و آسایش شده پس می تواند در حوزه کشاورزی نیز نقش مهمی را ایفا کند.

تاریخچه

کشاورزی از زمان قدیم در بین  ایرانیان  و مردم جهان مرسوم بود. آن ها مجبور بودند برای زنده ماندن و ادامه حیات به کشاورزی روی بیاورند و لازمه یک محصول خوب در کشاورزی، آبیاری خوب است. در گذشته انسان برای عمل آوردن محصولاتی از قبیل گندم، جو، سویا و … که کشت دیم هستند از آب باران کمک می گرفت اما برای محصولاتی مثل برنج که نیازمند آب فراوان هستند جوی های آب کوچکی را می ساخت و سپس از  طریق چاه حفره شده، آب را به محصولات خود می رساند.

پس از آبیاری به شیوه سنتی بشر به فکر آبیاری به حالت قطره ایی، تحت فشار، بارانی و … افتاد که همانطور که اشاره شد معایبی زیادی را به دنبال داشت. روز ها از پی هم گذشت تا رسید به این روز ها که بحران آب هر روزه بشر را تهدید می کند. و این در حالی است که آب های زیر زمینی رو اتمام است و بشر برای نسل بعد از خود آبی ندارد.

آبیاری-هوشمند
 

همانطور که گفته شد لازمه یک محصول کشاورزی، آبیاری خوب است اما چطور می شود که یک محصول را با آبیاری بهینه تر به بهترین شکل بهره برداری کرد؟

سیستم هوشمند آبیاری این امکان را بشر را داده تا تمام این هدر رفت ها را تا حدودی کاهش دهد. آبیاری هوشمند نیز دارای اشکال مختلفی می باشد. با اندکی پیشرفت در علم انسان توانسته تا آبیاری قطره ایی و بارانی را به هوشمند ترین حالت خود را رسانده و در صنعت کشاورزی از آن استفاده کند.  آبیاری هوشمند همراه با بیس و پایه آبیاری قطره ایی این اختیار را در دست بشر قرار داده تا در اسرع از مشکلات و خرابی لوله ها آگاه شود.

آبیاری هوشمند در کشاورزی هوشمند

شنیدن واژه هوشمندسازی در هر جا بهینه سازی، صرفه جویی، آسایش و راحتی را برای انسان تداعی خواهد کرد. آبیاری هوشمند متشکل از ابزار هایی چون سیستم نرم افزاری هوشمند، بادسنج هوشمند، سیستم رطوبت سنج هوشمند، سنسور تبخیر و تعرق هوشمند می باشد.

مقاله مرتبط:   همه چیز در مورد دوربین مدار بسته

سیستم نرم افزاری هوشمند:

سیستم نرم افزار هوشمندی که بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر خود نصب می کنید این امکان را به شما خواهد داد تا از میزان رطوبت خاک، میزان آبیاری، میزان تبخیر و تعرق گیاه و دمای هوا و آب مصرفی برای محصول آگاه شوید یا به بیان ساده تر شما را از احوال محصول تان آگاه می کند. سیستم نرم افزاری هوشمند این قابلیت را به کشاورز می دهد تا در صورت اختلال  و خرابی در سیستم آبیاری هوشمند در اسرع آگاه شود.

رطوبت سنج هوشمند:

مهمترین بخش سیستم کشاورزی هوشمند و آبیاری هوشمند، رطوبت سنج هوشمند آن است که با رصد رطوبت ریشه شما را از رشد ریشه یا مرگ ریشه آگاه می کند. رطوبت سنج این امکان را در دست بشر قرار داده تا توسط حسگرهای رطوبت سنجی که در سطح زمین قرار دارد رطوبت خاک را بررسی کند. با بررسی و محاسبه و روند خشکی خاک تمام اطلاعات را بر روی نمودار موجود در تلفن همراه هوشمند کشاورز ببرد.

سنسور بادسنج هوشمند:

باد سنج هوشمند، کشاورز را از باد های شدید و طوفان های در پیش رو آگاه می کند. این سیستم سبب می شود تا در زمان هایی که باد شدید است، آبیاری هوشمند متوقف شده و از هدر رفت آب جلوگیری می کند.

سنسور تعریق و تبخیر هوشمند:

این سیستم هوشمند این امکان را به کشاورز می دهد تا در زمان هایی که دمای هوا بالا است به منظور کاهش تبخیر آب، به عنوان یک مشاور آنلاین به کشاورز کمک می کند تا در زمان مناسب به محصول خود آب بدهد.

مزرعه_هوشمند

مزایای آبیاری هوشمند

  • هر گیاهی به میزان لازمی نیازمند آب است روانه کردن میزان زیادی آب مرگ گیاه را به دنبال خواهد داشت سیستم آبیاری هوشمند این امکان را به کشاورز خواهد داد که به هر گیاه به میزان مصرفش آب دهد.
  • آبیاری هوشمند سبب کاهش چشم گیر هزینه های اضافی در کشاورزی هوشمند خواهد شد.
  • آبیاری هوشمند این امکان را دست بشر قرار داده که در موارد لازم و هر وقت که بخواهد فشار آب را کم یا زیاد کند یا جریان آب را طور کامل قطع کند.

3-آبیاری هوشمند باعث کاهش 30 درصدی مصرف آب می شود.

4- شیوه آبیاری به سبک سیستم هوشمند آبیاری را در صورت عدم حضور کشاورز امکان پذیر می کند.

5- در سیستم هوشمند آبیاری به سبک قطره ایی، امکان استفاده از آب شور بدون مسدود شدن قطره چکان ها  وجود دارد.

معایب آبیاری هوشمند

هر محصول و ایده ایی علاوه بر مزایا و محاسن خود دارای معایبی نیز هست. آبیاری هوشمند نیز از این قضیه مستثنا نیست. همانطور که اشاره شد در سیستم آبیاری هوشمند گیاه در زمان مشخص به میزان مشخص آبیاری خواهد شد که این در دراز مدت سبب عادت گیاه خواهد شد این مسئله موجب می شود تا در صورت تخریب چند روزه آبیاری به سبک هوشمند، گیاه آبیاری سنتی را نپذیرد. آبیاری هوشمند سبب به کارگیری افراد کمی در حوزه کشاورزی خواهد شد که در نتیجه عدم استفاده از نیروی انسانی جامعه سبب بیکاری مفرط و افراد دچار ابتلا به بسیاری از بیماری ها خواهند شد.