اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 26 رای | 4٫54 امتیاز
Loading...

مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در مواقع سوانح طبیعی؛ زلزله

۰۷
اردیبهشت
۱۳۹۸
خانه هوشمند - زلزله

زلزله یکی از بلاهای طبیعی غیر قابل پیش بینی است که سالانه در قسمت های مختلف جهان اتفاق می افتد و عده زیادی از افراد را به کام مرگ می کشاند. اما آنچه که زلزله را وحشتناک تر از حد معمول نشان می دهد سقوط اشیاء، خراب شدن ساختمان های بلند، خطر ریزش آوار و مرگ انسان هاست.

بلاهای طبیعی از مواردی هستند که انسان همیشه باید قابلیت مواجهه با آن ها را داشته باشد. گرچه زلزله خسارت های مالی زیادی را به بار می آورد اما پیشرفت علم و اکتشافات مداوم سبب شده تا بشر در مناطق زلزله خیز مثل ایالت متحده آمریکا، چین، شیلی و ژاپن اقدام به ساخت خانه های ضد زلزله کند.

کشور ایران نیز به علت دارای بودن گسل های مختلف جز کشورهای زلزله خیز به شمار می رود و از گزند زلزله در امان نیست. پس ساختن یک خانه ضد زلزله یک موضوع مهم و کلیدی برای مردم ایران است.

خانه هوشمند ضد زلزله

ویژگی های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند ضد زلزله چیست؟

بخش اول: ساختار خانه هوشمند ضد زلزله

در سیستم معماری قدیم خانه ها از جنس مصالح سنگینی بود که در صورت وقوع زلزله دیوار ها به علت لرزش فراوان واژگون شده و در اثر نبود تکیه گاه سقف نیز به سبکی یک پر فرو می نشست. دیگر زمان استفاده آجرهای سنگین به منظور ساخت خانه به سر آمده است. سنگینی مصالح قدیمی به گونه ایی است که اگر انسان از زلزله جان سالم به در می برد آوار هایی از جنس سیمان و آجر اجازه زندگی مجدد به او نمی داد. جنس مصالح در یک خانه هوشمند ضد زلزله از جنس مصالح سبکی چون فوم، بلوک های سقفی سبک، یونولیت ساختمانی و … است.

مصالحی نظیر فوم یا پلی استایرن علاوه بر ضد زلزله بودن و بالا بردن استحکام ساختمان خاصیت هایی نظیر عایق صوتی و گرمایشی نیز دارند. گرچه این مصالح مقاومت طولانی مدتی مثل آجر و مصالح سنتی ندارند اما آمارها نشان داده که این مصالح در هنگام وقوع زلزله تلفات جانی کمتری را به دنبال خواهند داشت.

فونداسیون یک خانه هوشمند ضد زلزله باید به گونه باشد تا خانه را به حالت ثابت نگه داشته و لرزش را به زمین انتقال دهد. فونداسیون های ضد زلزله از جنس بتن ساخته شده که توسط میله های مقاوم پایه یک ساختمان را محکم تر ساختمان های معمولی می کنند. زیر ساخت یک خانه هوشمند ضد زلزله به حالت عمودی قرار می گیرد چرا که تحقیقات نشان داده که تخریب در ساختمان هایی که حالت افقی به خود دارند بیشتر است.

پوشش های ضد زلزله در ساختمان هوشمند ضدزلزله هم چون عایق عمل می کند و به صورت گارد محافظتی از دیوارها در هنگام وقوع زلزله محافظت می کند. این عایق های ضد زلزله پس از اتمام پروژه ساختمانی به حالت چسب به سراسر دیوار کشیده می شوند. عایق های پوششی قابلیت این را دارند که در هنگام وقوع زلزله دیوار ها به سمت بیرونی تخریب شوند.

در ساخت یک خانه هوشمند ایمن نخستین چیزی که در نظر گرفته می شود منطقه شناسی است که در صورت زلزله خیز بودن آن منطقه مهندسین سعی بر ساخت خانه ایی می کنند که مینیمم تحمل لرزش آن 8 ریشتر باشد. به طور کلی به خانه ضد زلزله می گویند که آستانه تحمل 7 ریشتر زلزله را داشته باشد.

با وجود افزایش جمعیت شرایط ایجاب می کند که امروزه مردم اقدام به ساخت ساختمان های بلند به منظور سکونت کنند اما یک آسمان خراش ضد زلزله هوشمند چگونه عمل می کند؟ در پاسخ باید بگویم که ساختمان های ضد زلزله از سیستم بلبرینگ و سلیندر بالشتکی پیروی می کنند. به این صورت که در هنگام وقوع زلزله سیستم بلبرینگ که در یک پایه مقعر بر روی زمین مستحکم شده ساختمان را از لرزش های پی در پی در امان نگه می دارد. در این سیستم ستون ها بر روی توپ قرار می گیرند که در هنگام وقوع زلزله به حالت یک ضربه گیر کند و در صورت وقوع زلزله های عظیم ساختمان به یک باره بر روی زمین نمی نشیند که این خاصیت سبب می شود تا خطرات ناشی از آوار را به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

مقاله مرتبط:   اینترنت اشیا یاIOT و تحولی که ایجاد کرد (بخش دوم)

از دیگران اقدامات مهندسین در ساخت خانه هوشمند ضد زلزله می توان به اقدام به ساخت یک جسم بزرگ چند تنی اشاره کرد. این جسم بزرگ 50 درصد از لرزش ها را کاهش داده و در نتیجه زلزله به هیچ کدام از ساختمان های مجاور آسیبی نمی رساند.

خانه هوشمند ضد زلزله

بخش دوم: تجهیزات مورد نیاز خانه هوشمند در مواقع بروز زلزله

انسان تنها زمانی نمی تواند از خود مراقب کند که در حال خواب است. شواهد نشان داده زلزله هایی که در شب رخ می دهد تلفات جانی بیشتری را به بار آوردند این اتفاق سبب شده تا بشر اقدام به ساخت تخت خواب هوشمند ضد زلزله کند. این تخت علاوه بر ساختار سبک خود در صورت احساس لرزش در عرض 3 ثانیه دریچه محافظی که در بالای تخت خواب هوشمند تعبیه شده به صورت خودکار باز می شود. این دریچه قابلیت تحمل 3 تن آوار را دارا می باشد. این تخت خواب هوشمند مجهز به کپسول اکسیژن، جعبه کمک های اولیه و محفظه نگه داری غذاهای فاسد نشدنی نیز می باشد. از ویژگی های جالب این تخت خواب هوشمند می توان به قابلیت تحمل زلزله  8 ریشتری اشاره کرد.

بهره گیری از اینترنت اشیاء در خانه های هوشمند این امکان را به بشر داده که پس از خطر زلزله نگران آتش سوزی نباشد چرا که IOT یا اینترنت اشیا این امکان را به کلید پریز هوشمند و ترموستات های هوشمند خود داده که در صورت وقوع زلزله جریان برق را قطع کند.

IOT  و اینترنت اشیا این امکان را به هواداران زندگی به سبک هوشمند داده که دیگر با نگرانی های حاصل از نشت گاز و عدم نبود امنیت خانه هوشمند خداحافظی کنند چرا که در هنگام وقوع زلزله و احساس نخستین لرزش ها جریان های برق، گاز و آب  قطع شده و ساختمان هوشمند ضد زلزله شما به خاطر استفاده از مصالح سبک و فومی از گزند زلزله در امان است و اگر به هر دلیلی در هنگام وقوع زلزله مجبور به ترک خانه خود به مدت طولانی شدید  قفل های ضد سرقت هوشمند از خانه شما محافظت خواهند کرد و شما گزارش لحظه به لحظه اتفاقات خانه خود را از رابط اینترنت اشیا و تلفن همراه خود دارید.

خانه هوشمند ضد زلزله

مزایا خانه هوشمند و ساختمان هوشمند ضد زلزله

  • خانه های هوشمند علاوه بر ساختار ایمن و مطمئن خود دارای مصالح ارزان تری هستند.
  • زمانی که مصالح یک خانه ارزان باشد بدون شک ساخت یا ترمیم خانه هوشمند شما آسان تر است.
  • علاقه مندان به زندگی هوشمند می توانند با نصب زلزله سنج هوشمند خانگی از وقوع زلزله تا 10 دقیقه قبل آگاه شوند.

تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان سبب شده تا امروزه همه ما ایمن تر و آسوده و به طبع با امنیت تر به زندگی خود بپردازیم. تکنولوژی هوشمند کارو؛ شرکت کاروتک با بهری گیری از تجهیزات روز دنیا و محصولات هوشمندسازی شرکت های معتبر، امکان هوشمندسازی خانه و ساختمان های مختلف را فراهم آورده است تا ما هم در هنگام وقوع بلاهای طبیعی نظیر زلزله آسوده خاطر باشیم.