اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 13 رای | 4٫69 امتیاز
Loading...

سیستم هوشمند مدارس

۱۵
اسفند
۱۳۹۷
smart-school-class

سیستم هوشمند مدارس

هر آنچه که  باید در مورد مدرسه هوشمند بدانیم.

آدمی توسط قوه عقلانی خود مدام میل به پیشرفت و آرامش دارد. دوست دارد همانطور که با ساخت خانه هوشمند آسایش را بدست آورد بتواند با ساخت مدرسه هوشمند آرامش را به نسل خود هدیه بدهد. همه ما دوست داریم فرزندان باهوش داشته باشیم یا حداقل آرزو دیرینه هر کشوری هست که افراد باهوش و توانا را در حوزه های مختلف به کار گیری کند. اصلا چرا راه دور برویم همه انسان ها میل به رشد و ارتقا دارند اما چگونه پیشرفت کنیم؟

اولین مکانی که هر کودک و نوجوان در آن اعلام استقلال می کند مدرسه است. مدرسه رفتن یعنی کودک من به درجه ایی از درک و فهم رسیده که حاضر است بخشی از زمان خود را در مدرسه بگذراند. اما باید قبول کنیم که مدرسه هم باید مطابق با پیشرفت جهان پیش رود و تغییراتی در ساختمان و سیستم خود پدید آورد. در این مقاله قصد داریم شما را با یک مدرسه هوشمند استاندارد آشنا کنیم.

smart-school-childs

تاریخچه:

ایده ساخت مدرسه هوشمند اولین بار در سال 1984 توسط دیوید پرکینز در دانشگاه هاروارد داده شد. او به امید اینکه به کمک فناوری اطلاعات بتواند سیستم یک مدرسه را اداره کند ایده پردازی کرد. این ایده بازتاب خوبی در هوشمندسازی مدارس داشت و سبب شد تا بسیار از کشور از جمله مالزی به فکر هوشمند سازی مدارس و کنترل هوشمند مدارس خود بیوفتند و مدیرانی را تربیت کنند که در جهت توسعه هوشمند سازی به آنها کمک کند.

به طور کلی می توان مدرسه هوشمند را اینگونه توصیف کرد: مدرسه ایی هوشمند است که محیط فیزیکی کنترل و مدیریت هوشمند آن بر عهده فناوری اطلاعات است و دروس، تکالیف و ارزشیابی آن به صورت الکترونیکی و هوشمند است.

در یک مدرسه سنتی یک سیستم سنتی مسئول اداره کردن مدرسه را برعهده داشت. و چند اتاق و چند نیمکت چوبی به همراه  تخته سیاه و چند عدد گچ  یک مدرسه را می ساخت. اما در ادامه خواهیم فهمید یک مدرسه هوشمند چه قابلیت هایی دارد.

سیستم اداری در یک مدرسه هوشمند چه وظیفه ایی دارد؟

یک مدرسه زمانی هوشمند خواهد شد که تمامی سیستم ها و وسایل و اجناس و پرسنل خود را هوشمند کند.

دیگر زمان آن فرا رسیده که به جای استفاده از یک دفترچه قطور به منظور حضورت و غیاب یا اتلاف وقت به منظور حضور در کلاس، دانش آموزان و پرسنل مدرسه توسط یک کارت بتوانند اعلام حضور کنند. با داشتن سیستم اداری هوشمند مدارس می توان از قطع سالانه درختان به منظور ساخت کاغذ برای گرفتن انواع امتحان و چاپ کارنامه جلوگیری کرد. چرا باید سالانه بیش از 100 ها کودک در مدارس آسیب های جدی از قبیل: آتش سوزی، سرما خوردگی، گازگرفتگی و بیماری هایی مثل آرتروز را تجربه کنند؟

یک سیستم اداری هوشمند در مدرسه وظیفه دارد کم خطر ترین وسایل سرمایشی و گرمایشی را برای کودکان فراهم کند. یک مدرسه هوشمند قابلیت این را خواهد داشت تا والدین لحظه به لحظه توسط اپلیکیشن هوشمند متصل به سیستم اداره مدرسه از عملکرد علمی، انضباطی، بهداشتی کودک خود در مدرسه آگاه شوند.

smart-school-board

سیستم کلاس مدرسه هوشمند به چه صورت است؟

  • دستیار هوشمند:

نخستین چیزی در یک کلاس مهم است و به قول معروف کلاس را کلاس می کند وجود یک دستیار هوشمند است. در گذشته همه ما از وجود موجودی به نام معلم بهرمند بودیم که با جان و دل تمامی اطلاعات خود را در اختیار ما قرار می داد و در زمان مشخص از ما امتحان می گرفت و سطح سواد ما را مشخص می کرد اما نقش یک معلم در کلاس هوشمند به صورت یک دستیار است. او دیگر لازم نیست سواد خود را مدام تکرار و تحمیل کند او وظیفه دارد کودک راهنمایی تا به جواب مورد نظر برسد.

مقاله مرتبط:   آینده اینترنت اشیا و سیستم هوشمندسازی ساختمان

شاید عده ایی بگویید چنین چیزی امکان پذیر نیست یا باعث بی سوادی و بی تدبیری در نسل های بعد خواهد شد. اما باید بگویم تحمیل سواد به دانش آموز باعث تن پروری و در دراز مدت باعث بی انگیزگی او در توجه به درس خواهد شد. اگر کودک به میل و رغم خودش یک مسئله ایی را انجام دهد باعث علاقه او به نه تنها درس بلکه به تمامی چالش های زندگی خواهد شد. به چالش کشیدن مغز کودک سبب علم افزایی، نبوغ، درک و فهم بالا، تفکر مثبت و خلاقیت می شود. سیستم اداری هوشمند و دستیار هوشمند در صورت انجام دادن وظایف خود باعث تکامل هم دیگر می شوند.

  • تخته هوشمند:

در گذشته نه چندان دور بسیاری از دبیران و دانش آموزان به علت افراط در مصرف گچ و پاک کردن تخته سیاه مبتلا به بسیاری از بیماری های پوستی و تنفسی می شدند. اما یک تخته هوشمند قابلیت این را خواهد داشت که با فشردن یک کلید تمامی مطالب قرار گرفته بر روی تخته پاک شود.

یک تخته هوشمند متشکل از یک پراژکتور، سیستم کامپیوتر و پرده سفید است و یک دستیار می تواند توسط سیستم کامپیوتری خود اسلاید های مختلف رنگی و جذاب را به دانش آموز نشان دهد. دیگر نیاز به استفاده از گچ و ماژک نخواهد بود دستان شما تمامی اشکال را بر روی تخته هوشمند خواهند کشید.

  • نیمکت هوشمند:

چه بسیار کودکانی که برای رفتن به مدرسه کیف هایی پر از کتاب را با فاصله زیاد برای رسیدن به مدرسه حمل می کنند و چقدر دردناک که سال ها بعد بیماری هایی چون انحنا در کمر و آرتروز در کمین آنها خواهد بود. نیمکت هوشمند در مدرسه هوشمند این امکان را به دانش آموز میدهد تا تمامی کتاب های خود را همزمان داشته باشد! نیمکت هوشمند در مدرسه هوشمند متشکل از یک مانیتور کم ضخامت است که دانش آموز می تواند تمامی کتاب های خود در مانیتور شخصی خود مطالعه کند.

  • امتحان هوشمند:

زمانی بود که دانش آموزان برای هر امتحان خود وقت می گذاشتند تا به مدرسه و بروند و همه در زمان مشخصی امتحان دهند. اما هوشمندسازی مدارس این امکان را به دانش آموز می دهد که در هر کجا و هر زمان و در هر حالت در امتحان خود شرکت کند. به این صورت که دانش آموز وظیفه دارد در زمان مشخص در سیستم هوشمند خود حاضر شده و جواب سوال ها را در زمان مشخصی بدهد این امکان سبب مدیریت و برنامه ریزی دانش آموز در کنترل زمان شده و از تقلب جلوگیری می کند و باز هم آسایش و راحتی را برای دانش آموز به ارمغان می آورد.

samsung-smart-school

نتیجه گیری:

هوشمندسازی این امکان را در دست بشر قرار داده تا بتواند بعد از خود کودکانی مدیر، با اعتماد به نفس، خلاق و علم افزا به جای بگذارد. زمانی که بتوان بدون تحمیل، زور و اجبار مبحثی را هر بار ساده تر از قبل به کودک آموخت در این حالت یادگیری و فعالیت ذهنی کودک به بالاترین حالت خود خواهد رسید و باعث کاهش استرس و جنجال درونی کودک خواهد شد. هوشمندسازی مدارس و ایجاد مدرسه هوشمند همراه با تمرین سبب افزایش هوش در نسل های بعد خواهد شد.