اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 14 رای | 4٫86 امتیاز
Loading...

شرکت خوشه ایی زیمنس از گذشته تاکنون

۱۱
فروردین
۱۳۹۸
شرکت-زیمنس

همانطور که در مبحث معرفی شرکت سامسونگ گفته شد به شرکتی خوشه ایی گویند که از ادغام دو یا چند شرکت، شرکتی تاسیس شود که در چند حوزه صنعتی ایفا نقش کند و توسط یک شرکت مادر مورد نظارت قرار گیرد.

شرکت خوشه ایی زیمنس با بیش از170 سال سابقه در صنعت های مختلفی نظیر سلامت، تجهیزات پزشکی، مخابرات و …. یکی از شرکت های سرآمد در حوزه هوشمندسازی و تولید محصولات هوشمند می باشد. زیمنس دارای شرکت های صنعتی مختلفی در سطح جهان است اما ساختمان اصلی شرکت زیمنس واقع در برلین و مونیخ است.

تاریخچه شرکت زیمنس

در سال 1847 میلادی شرکت زیمنس توسط آقای ورنر وان زیمنس تاسیس شد یک سال پس از حضور این شرکت در صنعت، شرکت زیمنس موفق به طراحی تلگراف ابتدایی شد و توانست قرارداد نصب خطوط تلفن بین برلین و فرانکفورت را با دولت امضا کند. موفقیت زیمنس در انجام تعهدات او در قبال نصب خطوط تلفن سبب شد تا در سال 1883 قراردادی برای نصب خطوط تلگراف با روسیه ببندد این قرارداد مشروط بر این بود که تا مدت ها شرکت زیمنس وظیفه تامین و نگهداری خطوط تلگراف را داشته باشد. موفقیت و قرارداد های بلند مدت شرکت زیمنس سبب شد تا او در سال 1855 اولین شرکت خارجی خود را در سن پترزبوگ (روسیه) افتتاح کند.

زیمنس در قرن نوزدهم با انجام پروژه ها و موفقیت های خود در حوزه مخابراتی و توسعه تلگراف سبب شد تا تبدیل به یک شرکت و برند معروف اروپایی تبدیل شود. موفقیت ها هم چنان ادامه داشت تا سال 1890 که ورنر بنیان گذار شرکت زیمنس از سمت خود کنارگیری کرد و اداره امور را به دست فرزندان خود داد.

در سال 1897 مدیران جدید با خرید سهام و تصاحب هدفمند کارخانه های دیگر  فعالیت خود را در زمینه مهندسی برق گسترش دادند و توانستند توسط تجربیات مایکل فارادی اولین ماشین دینام را که بنیان گذار ژنراتورهای امروزی است را اختراع کنند.

زیمنس در همان سال موفق به ساخت اولین خط ریلی الکترونیکی شد. در کنار تمامی این افتخارات و موفقیت ها پروژه خطوط تلگراف هم چنان به قوت خود باقی بود تا در سال 1864 شخصی به نام ارنست هولتزر به ایران آمد تا در دارالفنون به مهندسان تلگراف ایرانی پیاده سازی و ساخت خطوط تلگراف را آموزش دهد بدین ترتیب ایران صاحب اولین خطوط تلگراف در شهر کاشان و اصفهان شد. پس از تسخیر راه های خشکی نوبت به حضور زیمنس در دریاها بود در سال 1870 شرکت زیمنس موفق به کابل کشی بین قاره اروپا و آمریکا شد اما چیزی که باعث شکست زیمنس شد شروع جنگ جهانی اول بود.

شرکت-زیمنس

شکست شرکت زیمنس

با شروع جنگ جهانی شرکت زیمنس مجبور به ساخت سلاح و ادوات جنگی شد با وجود دشواری ها و عدم وسایل اولیه شرکت زیمنس تغییر کاربری داد و به یک شرکت ساخت تجهیزات جنگی تبدیل شد در همان سال های جنگ شرکت زیمنس موفق به ساخت اولین هواپیما 6 موتور جهان شد.

شکست آلمان در جنگ جهانی دوم سبب تعطیلی تمام مراکز زیمنس شد و مدیران زیمنس 80 درصد از سرمایه خود را از دست دادند و مجبور به عقد قرارداد های ساخت شبکه راه آهن، خطوط تلگراف، خدمات پستی و … شود این شرکت در کنار تمامی این قرارداد ها مجبور به ساخت محصولات کم کیفیتی نظیر اجاق خوراک پزی و قابلمه شد این یعنی شرکت شرکت زیمنس مجبور شد تا از روز اول شروع کند.

بازگشت به اوج

سرانجام در سال 1920 شرکت زیمنس با ادغام به شرکت تولید لامپ های رشته ایی کم قیمت به روزهای اوج خود بازگشت و موفق به کسب عنوان پنجمین شرکت برتر مهندسی برق جهان شد. یکی از بزرگترین پروژه های زیمنس ساخت نیروگاه آبی در در ایرلند بود این پروژه چهار ساله سبب شد تا باز هم شهرت زیمنس افزایش یابد.

شرکت-زیمنس

مدیران جدید شرکت زیمنس و داخل شدن به صنایع مختلف

در سال 1980 تحول عظیمی در حوزه مدیریتی شرکت زیمنس صورت گرفت و مدیریت این شرکت به شخصی به کارل هاینتز واگذار شد. مدیر جدید شرکت زیمنس، تحول و رشد شرکت را در زمینه ساخت کامپیوتر و حافظه کامپیوتر دید. اما از آنجایی که آلمانی ها با آمریکا و ژاپن رقیب سرسختی در حوزه ساخت کامپیوتر بودند زیمنس نتوانست مقام و موقعیت خود را در این زمینه حفظ کند.

مقاله مرتبط:   مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در مواقع سوانح طبیعی؛ زلزله

در سال 2005 مدیریت جدید شرکت زیمنس آقای کلاس کلینفلد به علت افزایش جمعیت جهان، آلودگی کره زمین، تغییرات جوی آب و هوا و … موفقیت و سود شرکت را فعالیت در زمینه سلامت دانست. و اینگونه بود که در سال 2005 شرکت زیمنس به حوزه سلامت و پزشکی روی آورد.

پیشرفت علم سبب شده تا هر روز زیمنس پرقدرت تر از قبل به ساخت محصولات برقی، مخابراتی، سلامت و …. بپردازد اما چیزی که زیمنس در قرن21 به چالش می کشاند مبحث هوشمندسازی و تولید محصولات هوشمند و سیستم های هوشمند است.

در سال 2008 شرکت زیمنس به عرصه دیجیتال پا گذاشت و توانست فعالیت خود را در زمینه ساخت وسایل با سوخت انرژی های تجدید ناپذیر، فناوری ساخت ابزار تصفیه آب و هوا آغاز کند. در سال 2016 شرکت زیمنس به عنوان یکی از شرکت های پرسود جهان شناخته شد. زیمنس هم اکنون در حوزه انرژی، سلامت، صنعت و محصولات زیر ساخت در 190 شرکت فعالیت می کند و دارای 360 هزار کارمند و کارگر می باشد.

هوشمندسازی و محصولات هوشمند شرکت زیمنس:

شرکت زیمنس با 170 سال سابقه درخشان هواداران زیادی را به خود جلب کرده است. از محصولات هوشمند این شرکت می توان به سیستم کنترل هوشمند موتورخانه شرکت زیمنس اشاره کرد. کنترل هوشمند زیمنس امکان برنامه ریزی به صورت ماهانه، هفتگی، روزانه و … را برای کاربران خود گذاشته است. مخاطبان و هواداران شرکت زیمنس می توانند هرگاه که بخواهند سیستم دیجیتال خود را به دستی مبدل کنند. سیستم کنترل هوشمند موتورخانه ای زیمنس قابلیت اتصال به پنل های خورشیدی و پمپ های حرارتی را دارا می باشند. از مزایای دیگر سیستم کنترل هوشمند می توان به کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر تجهیزات، کاهش هزینه تعمیرات و … اشاره کرد.

همان طور که در مطالب فوق اشاره شد شرکت زیمنس از رتبه داران صنعت مهندسی برق در جهان بوده و هست. امروزه کلید و پریزهای هوشمند شرکت زیمنس علاوه بر زیبایی حیرت انگیز خود دارای سنسور های داخلی تشخیص دمای محیط، قابلیت برنامه ریزی پرده برقی و سناریو و سنسور تشخیص نزدیکی می باشند.

همان طور واقف هستین اولین حوزه فعالیت شرکت زیمنس در خصوص ساخت خطوط تلفن و تلگراف بود. در عصر امروز تلفن های بی سیم هوشمند زیمنس قابلیت 18 ساعت مکالمه بی وقفه را دارا می باشند و شما قابلیت این را خواهید داشت تا از طریق تلفن بی سیم هوشمند خود ایمیل خود را چک کنید یا از طریق امواج wifi  لیست مخاطبین تلفن همراه خود را به تلفن بی سیم هوشمند زیمنس انتقال دهید.

کولرهای گازی هوشمند شرکت زیمنس قابلیت تشخیص افراد را دارا می باشند. وجود یون های پلاسما مثبت و منفی در نسل جدید کولرهای هوشمند زیمنس از نفوذ هر گونه باکتری، ویروس، قارچ و… به درون محیط جلوگیری می کند. فرمول گاز کولرهای هوشمند زیمنس مطابق با محیط زیست ساخته شده و کمترین آسیب را به محیط زیست می رساند.

شرکت زیمنس از ساخت تجهیزات هوشمند پزشکی هم غافل نمانده و از محصولات پزشکی آن می توان به اتوکلاو هوشمند، ترازو هوشمند نوزاد، تجهیزات آندوسکوپی، تجهیزات  MRI و … اشاره کرد.

شرکت-زیمنس

ایده های جدید برای ساخت محصولات هوشمند جدید

شرکت زیمنس در سال های جدید موفق به ساخت خودرو با سیستم هوشمندی شده که قابلیت این را دارد تا بدون وجود راننده شروع به حرکت کند. این خودروها توسط انرژی خورشیدی کار می کنند. اگر چه شرکت زیمنس سال های پر فراز نشیب زیادی را طی کرده اما وجود مدیران برتر و پرسنل قوی سبب شده تا هر سال هوشمندتر از سال قبل به ساخت محصولات جدید بپردازد.

تکنولوژی هوشمند کارو و شرکت کاروتک، در زمینه هوشمندسازی ساختمان و خانه هوشمند فعالیت دارد. مجموعه کاروتک، با بهره مندی از نیروی تخصصی و مجرب با استفاده از محصولات نوین بویژه شرکت زیمنس، آماده ارائه خدمات هوشمندسازی ساختمان و هوشمندسازی خانه می باشد. خانه هوشمند کارو همراه با تکنولوژی های روز دنیا و محصولات هوشمند شرکت های مختلف هوشمندسازی، درصدد کسب رضایت کامل مخاطبان خود در ارائه خدمات هوشمندسازی ساختمان قدم برمیدارد.

ادامه دارد…