اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 10 رای | 4٫60 امتیاز
Loading...

اینترنت اشیا یاIOT و تحولی که ایجاد کرد (بخش اول)

۱۳
دی
۱۳۹۷

اینترنت اشیاء و تاریخچه آن:

اینترنت اشیا – Internet of Things و به اختصارIOT، اتصال، تعامل و ارتباط دستگاه های مختلف با یکدیگر از طریق اینترنت است. این ارتباط باعث ایجاد سیستم مدیریتی و نظارتی بر زیرساخت های اینترنتی و ابزارهای مختلف با استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه و … می شود و روش تعامل در دنیای فیزیکی را تغییر خواهد داد. تکنولوژی اینترنت اشیاء باعث ایجاد سیستم های هوشمندسازی در بخش های مختلف از جمله ساختمان هوشمند، خودرو هوشمند، ترموستات های هوشمند و … می شود و در دنیای ارتباطات و اطلاعات به عنوان یک فناوری مدرن کاربرد دارد.

نظریه اینترنت اشیاء، برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون موسس و مدیر اجرایی مرکز Auto-ID در دانشگاه MITبه عنوان ایجاد هویت دیجیتال برای اشیاء بی جان و مدیریت آن ها توسط کامپیوتر بیان شد. ایشان عضو تیمی بود که توانستند با تگ های RFID، اشیاء مختلف را به اینترنت متصل کند.

در IOT از امواج رادیویی و بی‌سیم به عنوان بستر اصلی استفاده می شود و امکان ایجاد ارتباط دستگاهای مختلف ایجاد می شود. این بستر شامل استاندارد هایی از جمله وای‌فای، بلوتوث و غیره است. از این رو تکنولوژی اینترنت اشیاء را می توان نسخه تکامل یافته‌ تکنولوژی های بی سیم، سیستم های میکروالکترومکانیکی و سرویس های میکرو اینترنت معرفی نمود.

اینترنت اشیا و رشد چشم گیر آن در سال های آینده:

به تدریج با فراگیر شدن اینترنت بی سیم، مفهوم تکنولوژی اینترنت اشیاء تکامل یافته است. اینترنت اشیا حدود 5 سال است که موضوع داغ مباحث حوزه تکنولوژی و IT است و با جدییت بالایی پیگیری می شود. امروزه نگاه ویژه ای بر مبحث اینترنت اشیاء می شود و بسیاری از کسب و کارها محوریت کار خود را به استفاده وسیع از این تکنولوژی قرار می دهند. براساس آخرین پیش بینی ها تا سال 2020 بیش از 30 میلیارد دستگاه مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیاء به اینترنت یا دیگر شبکه های اطلاع رسانی متصل خواهند شد و نزدیک به 6 تریلیون دلار برای اینترنت اشیا تا 5 سال آینده خرج خواهد شد. همچنین بازارهای وسیعی و محصولات جدیدی برای اینترنت اشیا شکل خواهد گرفت. همچنین پیش بینی می شود ارزش بازار جهانی اینترنت اشیاء تا سال 2020 به ۷۱۰۰ میلیارد دلار می رسد.

امروزه بسیاری از دولت ها در این بخش سرمایه گذاری فعالی انجام می دهند و سعی می‌کند اینترنت اشیا را گسترش دهد تا بتواند مدیریت بهینه‌ای بر روی منابع داشته باشد. در حال حاضر شرکت های بزرگی همچون شرکت های سامسونگ، زیمنس، ال‌جی، اپل، گوگل و فیلیپس در حوزه اینترنت اشیاء فعال هستند و شرکت‌های کوچک بی ‌شماری نیز به تحقیقات در این زمینه مشغولند.

مقاله مرتبط:   همه چیز در مورد دوربین مدار بسته
internet-of-things
 

تاثیرات و کاربردهای اینترنت اشیاء بر صنایع مختلف:

1- حمل و نقل هوشمند
اینترنت اشیاء در این صنعت باعث تاثیر بسزایی در کنترل ترافیک و کاهش مصرف سوخت های فسیلی شده است. ظهور ماشین های خودران، تحویل بار توسط سیستم GPS و پیاده سازی سیستم های امنیتی از دیگر ویژگی های مثبت این تکنولوژی است.

2- شهر هوشمند
در راستای ایجاد سیستم های شهر هوشمند و مدیریت شهری، IOT بسیار تاثیر گذار است. ایجاد شبکه های برق هوشمند، مدیریت ضایعات و حمل و نقل عمومی از جمله این موارد هستند.

3- صنعت مخابرات
از زمانی که مخابرات وظیفه حراست از اطلاعاتی که اینترنت اشیا از آن استفاده می کند را به عهده گرفت، این صنعت بسیار تحت تأثیر اینترنت اشیاء قرار گرفت. گوشی های هوشمند و دیگر وسایل شخصی باید امکان برقراری یک ارتباط مطمئن به اینترنت را برای کارایی بهتر و دسترسی بهتر به کاربران داشته باشند.

4- صنعت ساخت و تولید
در کارخانجات از سنسورهای گوناگون در بخش های مختلف استفاده می شود. این سنسورهای در راستای جمع آوری داده از ماشین آلات استفاده می شود. از نمونه های کاربردی قفسه های انبار هوشمند هستند که موجب تسهیل در کارها و افزایش کارآمدی امور و کاهش هزینه می شوند.