اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 11 رای | 4٫45 امتیاز
Loading...

اینترنت اشیا یاIOT و تحولی که ایجاد کرد (بخش دوم)

۱۳
دی
۱۳۹۷
wireless_network_iot

اینترنت اشیا یاIOT

از دیرباز تا به امروز بشر با هدف زندگی بهتر و با کیفیت عالی و کسب درآمد بالا برای بدست آوردن نیاز هایش تلاش کرده است. از این رو تکنولوژی های که بتواند این رفاه را در زندگی ایجاد کند، هم برای هر انسان و هم برای کسب و کارهای خلاق مورد توجه قرار می گیرد. یکی از محبوب ترین تکنولوژی های دنیای امروز بدون هیچ اغراقی اینترنت اشیا است. اینترنت اشیاء و هوشمندسازی ارتباط بین اجزای مختلف یک سیستم در مقیاس جهانی را برقرار می کند.

در اینترنت اشیا و هوشمندسازی شبکه‌ای از وسایل متصل به یکدیگر ایجاد شده و با استفاده از گجت‌های الکترونیکی با یکدیگر بدون دخالت انسان ارتباط برقرار می‌کنند. در این تکنولوژی گجت ها اطلاعاتی را به دستگاه‌های الکترونیکی ارسال کرده و یا از آن‌ها داده‌ هایی را دریافت می‌کنند.

در ادامه این وسایل با استفاده از داده‌های موجود اقدام به تصمیم‌گیری خواهند کرد. این سیستم می تواند شامل هزاران قطعه فیزیکی و سنسورهای مختلف باشد که با بستر بی سیم و با سیم به اینترنت متصل هستند. این سنسورها می توانند از انواع مختلف اتصالات منطقه ای مانند RFID، وای فای، بلوتوث و زیگبی استفاده کنند. سنسورها همچنین می توانند اتصال های گسترده ای از قبیل GSM، GPRS، ۴G و LTEداشته باشند.

اینترنت اشیا به سه عنصر اصلی نیازمند است:

1- روشی برای اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر؛

2- روشی برای جمع‌آوری داده‌های تولیدی دستگاه‌ها از یکدیگر؛

3- روشی برای تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری در دستگاه‌ها.

در سال های اخیر، رشد IOT سرعت بسیار زیادی به خود گرفته و گفته می‌شود با معرفی نسل های جدید اینترنت از جمله نسل پنجم شبکه تلفن همراه تمامی نگاه ها در کسب و کار های مختلف به سمت اینترنت اشیا جلب می شود.

اینترنت اشیا
 

نقش موثر اینترنت اشیا در تسهیل امور شخصی:

از این رو علاوه بر نقش موثر اینترنت اشیا، در حوزه های خانه هوشمند، مدیریت انرژی، اتوماسیون صنعتی، تولید، شهرسازی، حمل و نقل، کشاورزی و … اینترنت اشیا به عنوان ابزاری برای تسهیل امور شخصی نیز کاربرد دارد و باعث افزایش بهره‌وری و کارایی و آسوده تر شدن سبک زندگی انسان می شود. از این رو کسب و کارهای زیادی از IOT بنا شده اند و در حال توسعه هستند که در ادامه به آن ها پرداخته می شوند:

سلامت و مراقبت های درمانی و بهداشتی

تجهیزات پوشیدنی در زمان ورزش، پیاده روی، کار و خواب کمک زیادی به ارزیابی شرایط فیزیولوژیک بدن در این موقعیت ها می کند. این تجهیزات با بهره گیری از تکنولوژی اینترنت اشیاء کمک به سنجش شرایط سلامتی انسان می کند.

مقاله مرتبط:   انواع دوربین مدار بسته

بازرگانی و خرده فروشی

یکی از کاربردهای اینترنت اشیاء استفاده از تکنولوژی آن در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای در جهت اطلاع از موجودی انبار و یا اهداف امنیتی است. این ویژگی هم برای فروشندگان از منظر سرعت در فروش و ارزیابی از کالاهای موجود و هم برای خریدار از منظر ایجاد تجربه مناسب خرید مناسب است.

مزیت‌‌های استفاده از اینترنت اشیا و هوشمندسازی و مقایسه آن با ویژگی های انسانی

1- در اینترنت اشیا و هوشمندسازی دستگاه‌ها قادر به پردازش سریع‌ داده‌ها هستند که یک مزیت بزرگ نسبت به فعالیت های انسانی قلمداد می شود. در ارتباط انسان با انسان، همیشه یک تاخیر غیر قابل حذف وجود دارد. اما در تکنولوژی اینترنت اشیا تجزیه و تحلیل و پاسخ ‌دهی به داده ‌های دریافتی توسط دستگاه ها با سرعت بسیا ربالایی صورت می گیرد.
2- از مهمترین ویژگی گجت‌های هوشمند توانایی مدیریت آن هاست. ابزارها و دستگاه های هوشمندسازی ساخته شده‌اند تا تمام منابع خود را صرف مجموعه‌ای از اعمال مشخص کنند، در حالی که ذهن انسان درگیر کارهای مختلفی است.
3- ویژگی دیگر اینترنت اشیاء، امکان خودکار کردن و یکپارچه کردن همه فرآیندهاست. این یکپارچگی باعث می شود تمامی فعالیت هایی که به طور مثال در یک خانه هوشمند نیاز است، با برنامه تمام اجرا شود.