اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهنظری ندارمقابل قبولهعالی بود 17 رای | 4٫82 امتیاز
Loading...

آینده اینترنت اشیا و سیستم هوشمندسازی ساختمان

۰۳
اسفند
۱۳۹۷
smarthome

آینده اینترنت اشیا، سیستم هوشمندسازی ساختمان و خانه هوشمند چگونه ترسیم می شود؟

به طور کلی انسان، میل به پیشرفت و آسایش دارد. بشر با هر اختراع خود آرامش و راحتی را برای خود به ارمغان می آورد. اگر دنیا را به یک ساعت تشبیه کنیم، با هر ثانیه انسان در حال پیشرفت به سمت جلو است و حق بازگشت به ثانیه قبل را ندارد. شاید همین تشبیه ساده راهی برای پیشرفت به سمت دنیای هوشمند، سیستم هوشمند، کنترل هوشمند و خانه هوشمند باشد.

با تمام این تفاسیر، آینده ساختمان هوشمند و سیستم هوشمند چگونه است؟ آینده خانه هوشمند را باید با توجه به دیدگاهی چون امنیت، مدیریت و آسایش و راحتی مورد بحث قرار داد.

امنیت هوشمند درخدمت خانه هوشمند

با وجود هزاران راه برای تقویت امنیت ساختمان، باز هم روشی جدید برای سرقت وجود دارد. پس باید سیستم امنیت خانه خود را هر بار هوشمند تر از قبل ساخت. در این مسیر اینترنت اشیا و سیستم مدیریت ساختمان بسیار حائز اهمیت است. در آینده نه چندان دور باید شاهد کنترل امنیت خانه خود از نوع هوشمند خود باشید، اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه هوشمند این امکان را به کاربران میدهد تا از امنیت خانه خود آگاه شوند. هر وسیله مجهز به یک سیستم ردیاب است که مشخص می کند در کجا قرار دارد. به کمک دوربین مدار بسته متصل به تلوزیون هوشمند خود و رابط متصل به تلفن همراه از اتفاقات درون خانه خود آگاه شوید.

شاید هم تابلوهای زیبایی که به ظاهر فقط نقش دیزاین خانه را دارند، اما در حقیقت این تابلو های زیبا همان پلیس هوشمندی یا دوربین مدار بسته هوشمند هستند که امنیت خانه هوشمند را برعهده می گیرند. درهای ضد سرقت هوشمندی که با خارج شدن آخرین شخص دیگر اجازه ورود شخص جدیدی را به خانه شما نمی دهند. حتی زمانی که لازم است شخصی بیگانه وارد خانه شما شود، به تلفن همراه شما پیامک خواهد آمد و شما اجازه خواهید داد که آن شخص وارد حریم هوشمند شما شود.

smarthome

سیستم هوشمند، در خدمت خانه هوشمند

در دنیای جدید تلفن همراه فقط نقش یک تلفن یا یک پیام رسان ساده را بازی نمی کند، بلکه تلفن همراه مسئولیت مدیریت یک خانه هوشمند را برعهده دارد و به عنوان ابزار مهمی در تکنولوژی اینترنت اشیا به شمار می رود. بعید نیست در آینده نزدیک، هر وسیله گزارش کار عملکرد هوشمند خود را برای تلفن همراه فرد ارسال کند. ابزار پخت و پز یک خانه هوشمند مجهز به سیستم هوشمندی می باشد که میتوانید از طریق نزدیک ترین ابزار خود مثل تلفن همراه به آنها دستور روشن شدن یا گرم کردن غذا را بدهید. یک یخچال هوشمند لیست مواد لازم برای خرید را به شما از طریق تلفن همراه هوشمند گوشزد می کند. نسل جدید یخچال ها شما را از میزان کالری، مفید یا مضر بودن یک غذا آگاه می کند.

تلوزیون های هوشمندی که مجهز به تایمر از قبل تعیین شده است و می تواند در زمان مشخص فیلم مورد علاقه شما را بر روی فلش ذخیره کند. اگر جلسه مهمی در پیش دارید کافیست از طریق تلفن همراه هوشمند خود به ماشین لباسشویی دستور دهید. از طریق تلفن همراه خود بتوانید سیستم گرمایشی خانه هوشمند خود را مدیریت کنید و از روشن یا خاموش بودن رادیاتور ها آگاه شوید. به محض نشتی آب، گاز یا خرابی بخشی از خانه این سیستم هوشمند شما این موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت .

مقاله مرتبط:   کارآمدترین شرکت های هوشمندسازی در دنیا کدامند؟ بخش اول

آسایش هوشمند، در خدمت ساختمان هوشمند

شاید ببینیم روزی را که با فراهم کردن وسایل اولیه برای اجاق خوراک پزی، شاهد پخت غذا در زمانی مشخص با بهترین کیفیت باشیم. دیگر لازم به استفاده از سم های شیمیایی، به منظور از بین بردن حشرات موزی و مسموم شدن خود نباشیم. نسل جدید کولرهای خانه هوشمند با رایحه مطبوع خواب راحت را برای ما فراهم می کند.

در آینده تکنولوژی اینترنت اشیا، جارو برقی های هوشمند با کمترین حجم و کمترین صدا با کیفیت بالا روانه بازار می شوند و دائما در حال حرکت به منظور نظافت خانه هستند. دیگر نیاز آدمی تنها محدود به سوخت های فسیلی و برق نخواهد بود. نسل جدید تمام وسایل های خانگی هوشمند قادر به ذخیره نور پایان ناپذیر خورشید یا سوخت بیومس خواهد بود. شما با تلفن همراه هوشمند خود این قابلیت را خواهید داشت تا تنها با فشار دادن یک کلید بتوانیددر زمان دلخواه لامپ ها، پرده های اتاق خواب و دستگاه صوتی تصویری خود را خاموش یا روشن کنید.

smarthome

شاید عجیب به نظر برسد ولی پنجره های اتاق خواب خانه هوشمند شما در زمان دلخواه به تبدیل به یک نمایشگر بزرگ خواهد شد که می تواند با نشان دادن تصاویر خانوادگی شما را از حالت کسالت و خستگی دربیاورد. در نسل جدید ساعت اتاق خواب شما تنها یک ساعت دیجیتال معمولی نیست، ساعت های هوشمند اتاق خواب شما این ویژگی را دارد که علائم حیاتی شما را نشان دارد و در صورت احساس خطر به تمامی اعضا خانه اطلاع دهد .

دیگر زمان دیوارهای آجری با مصالح سنگین به سر آمده، جنس مصالح ساختمان هوشمند قابلیت این را دارد تا تنها با فشار دادن یک کلید از منظره رو به رو خود آگاه شوید، این دیوارهای ساختمان هوشمند قابلیت این را دارند تا آلودگی صوتی را به حداقل برسانند.

هوشمندسازی با وجود تمام امکاناتی که در اختیار نسل بعد قرار می دهد اما برای برخی از افراد جذابیتی ندارد ! عده ایی در مقابل تمام این امکانات دیدگاهی متفاوت دارند. از جمله اینکه هوشمندسازی موجب افزایش وزن خواهد شد یا توسط هوشمندسازی بشر حریم خصوصی و امنیت ندارد. در هر صورت سلیقه ها و دیدگاه ها متفاوت است. پیشرفت روز افزون بشر در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا این امکان را در آینده به انسان خواهد داد تا به سادگی و در کمال آسایش و راحتی به کار های شخصی خود بپردازید و از زندگی لذت ببرید .